Praha panorama

Nových bytů v Praze meziročně přibylo. Vysoké ceny však kupující odrazují

Přestože nabídka pražských bytů ke konci minulého roku meziročně vzrostla u novostaveb o 7,3 procenta a u sekundárního trhu téměř o 70 procent, jsou jejich ceny pro značnou část lidí stále vysoké. Vyplývá to z analýzy Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).

Za nedostupností koupě vlastního bydlení v Praze je podle ní inflace, nárůst hypotečních úrokových sazeb a zdražení stavebních materiálů a prací způsobené začátkem války na Ukrajině.

Vysoká míra inflace byla podle ARTN důvodem ke zvednutí úroků pro soukromé investory a developery. Podle ukazatele Fincentrum Hypoidex byly úroky v prvním čtvrtletí minulého roku 4,62 procenta, v polovině roku 5,71 procenta a ve čtvrtém kvartálu se pohybovaly okolo 6,3 procenta.

„Vývoj rezidenčního trhu v roce 2022 silně kontrastoval s předchozím rokem 2021, který byl v mnoha ohledech rekordní. Během covidového období se lidé právem obávali budoucí inflace a znehodnocení svých úspor a zároveň panovaly příznivé podmínky na hypotečním trhu. To vedlo v roce 2021 k enormní poptávce po bytech a dramatickému růstu jejich cen, což následně vedlo ke snížení jejich nabídky a vysokému objemu poskytnutých hypotečních úvěrů,“ uvedla Denisa Višňová z realitní kanceláře Lexxus Norton.

Rok 2021 byl rekordní

Ceny nových bytů v Praze podle ní vzrostly meziročně o deset procent, přičemž růst cen se odehrával převážně začátkem roku 2022, od druhého čtvrtletí už bylo zdražování výrazně pomalejší. V posledním čtvrtletí roku 2022 ceny nových bytů v Praze již de facto stagnovaly, dodala ARTN. Cena nových bytů v metropoli se na konci roku 2022 zastavila na průměrné ceně 151.643 korun za metr čtvereční a v roce 2023 by podle analýzy neměla výrazněji růst.

Celkově se v Praze za minulý rok prodalo 3100 nových bytů za 28 miliard korun, což byl meziroční propad prodejů o 59 procent, rok 2021 byl ale v prodejích nových bytů rekordním. V posledním čtvrtletí 2022 se podle asociace prodalo dokonce pouze 550 pražských bytů, tedy o skoro 60 procent méně než rok předtím.

U sekundárního trhu naopak cena meziročně klesla o 3,7 procenta na 121,910 korun za metr čtvereční. V absolutních číslech tak starší byty průměrně zlevnily o 150.000 korun. „Médii často zmiňovaný pokles cen jsme zaznamenali u nemovitostí v odlehlejších lokalitách, dále pak u starších méně kvalitních a energeticky náročných nemovitostí,“ uvedla Višňová a dodala, že rozdíl cen mezi novostavbami a staršími byty bude dále narůstat a může dosáhnout 20 až 30 procent.

Zájem o nejluxusnější byty byl v roce 2022 minimální, k oživení došlo až v posledním čtvrtletí. Podle ARTN přitom lidé využívají ke koupi těchto nemovitostí výhradně vlastních prostředků a nespoléhají se na hypotéky. Šlo převážně o investory, kteří považovali nákup nemovitosti za bezpečný způsob zúročení úspor.

Podle posledních dat Eurostatu vlastní svojí nemovitost přes 78 procent všech Čechů, což je přibližně o osm procent více, než je evropský průměr.

red