Za co staví developeři? Využívají vlastní kapitál a hlavně úvěry

Developeři v řadě případů financují novou rezidenční výstavbu z vlastních peněz, na polovinu rezidenčních projektů však přesto musí využít investiční podporu i z dalších zdrojů. Při financování projektů obvykle využívají kombinaci dvou i více možností. Tři čtvrtiny developerů získávají peníze z bankovních úvěrů.

Ačkoliv je úroková výše pro 59 procent firem hlavní překážkou pro financování bytové výstavby, zároveň na 60 procent firem využívá i financování od soukromých investorů. V méně případech pak developeři získávají peníze ještě z dluhopisů, dotací a crowdfundingu. Vyplývá to ze Studie developerských společností za letošní druhé pololetí zpracované analytickou společností CEEC Research.

„Bytová výstavba stojí na soukromých investorech. Přitom srovnejme jejich zisk s příjmem státu z bytové výstavby. Kdybychom sečetli náklady developerů, kteří museli všechno vymyslet, mobilizovat veškerý kapitál, zařídit výstavbu od přípravy území až po samotnou realizaci výstavby a marketingové náklady na doručení bytů občanům, tak jejich zisk je násobně menší, než je příjem státu ve formě daní a odvodů,“ řekl ekonomický poradce premiéra ČR a hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.

Získat úvěr je složité

Podle Hypomonitoru České bankovní asociace v září klesla úroková sazba ze srpnových 5,78 procenta na 5,74 procenta, a byla tak nejnižší od července 2022. Kromě samotné výše úvěrů podle studie trápí 16 procent developerů i obtížnost jeho samotného získání. Musí totiž splňovat mnohé podmínky jako zprávu nezávislého bankovního monitoringu o projektu nebo smluvně zavázané klienty.

„Podmínky pro financování projektů se bezesporu zpřísnily. Banky jsou opatrné jak z hlediska vlastních zdrojů v projektu, tak z hlediska předprodejů. Banky se také více zajímají o spolehlivost generálního dodavatele stavby. O kvalitní projekty je mezi bankami ale nadále zájem,“ řekl výkonný ředitel developerské společnosti Impera Styl František Šudřich. Že by se bankovní kritéria pro developery měly zmírnit si myslí dvě třetiny dotázaných firem, 32 procent je s momentálními podmínkami spokojená.

Využívají se i investiční fondy

Dalším problémem při získávání financí na projekt je nalezení vhodného investora či investiční skupiny, kteří budou ochotní vložit potřebný kapitál. Investiční fondy, ze kterých čerpá 14 procent firem, jsou podle studie finančním zdrojem spíše u developerských projektů většího rozsahu.

I přes komplikace a vyšší náklady se ale většině developerských společností daří nové projekty financovat. Podle výkonného ředitele CEEC Research Michala Vacka je důvodem hlavně důvěra bank a investorů v české developerské firmy. „Jejich projekty jsou atraktivní, zajímavé pro investory a většinou se pohybují v oblasti s dlouhodobě velkým tržním potenciálem. Tito developeři mají většinou dobře vytvořené obchodní plány, což jim umožní rychlé zabezpečení potřebného kapitálu,“ dodal Vacek.