Parková čtvrť – Central Group a.s 1

„Panuje blbá nálada.“ Developer Central Group odkládá stavbu více než 700 bytů

Developerská společnosti Central Group odkládá kvůli propadům prodejů stavbu více než 700 bytů. Majitel a zakladatel největšího rezidenčního stavitele v Česku Dušan Kunovský uvedl, že se o rok odsunuje zahájení druhých etap Parkové čtvrti v Praze 3 a Tesly Hloubětín v Praze 9. Stávající projekty prodává podle plánu.

„Reagujeme na situaci na trhu. V době zpomalení prodejů o více než polovinu není efektivní stavět nové byty na sklad. Panuje blbá nálada a nejistota, lidé sice mají zájem o byty a ptají se, ale nákupy odkládají. Než topit miliardy v zemi, tak je lepší mít je volné pro akvizice,“ řekl Kunovský. Podle něj Central Group nyní odkládá výstavbu a prodej více než 730 nových bytů.

V Parkové čtvrti v Praze 3 v severní části zrušeného Nákladového nádraží Žižkov plánuje Central Group asi 2500 bytů v sedmi blocích a investiční náklady odhaduje na 20 miliard korun. Od února se staví u Basilejského náměstí první blok, 390 bytů má být hotových v polovině roku 2024, celý projekt původně do deseti let. Rezidenční čtvrť Tesla Hloubětín v Praze 9 roste od června a na brownfieldu po bývalém podniku na výrobu rádií a televizí má vyrůst zhruba 1500 nových za devět miliard korun. První etapa má skončit v roce 2024, celá čtvrť měla být hotová kolem roku 2030.

Odklad až o rok

Druhé etapy obou projektů se měly podle původního plánu začít stavět v těchto dnech. Kunovský nyní očekává, že se do země kopne na podzim příštího roku či začátkem roku 2024. Odhaduje, že se podobně zachovají i jiní developeři, protože nikdo nebude prodávat pod cenou.

Stávající projekty v nabídce developer prodává podle plánu s garancí termínu dokončení. Aktuálně nabízíme zhruba 600 nových bytů v sedmi pražských lokalitách, uvedl Kunovský. Dodal, že ceny nových bytů od léta stagnují, ale nepředpokládá, že začnou klesat.

Kunovský očekává, že by se prodeje mohly zvednou příští rok a v roce 2024. K tomu je potřeba, aby poklesly vysoké úroky hypoték. „Zlomem, který by měl podle analýz přinést opětovný boom v prodeji bytů, je snížení úroků u hypoték k úrovni tří procent ročně. To už je hranice, kdy se měsíční splátka hypotéky blíží výši měsíčního nájemného,“ řekl Kunovský.

Central Group nadále připravuje výstavbu nové čtvrti v Praze 6. Na místě skladového areálu Westpoint má být zhruba 2200 bytů za 13 miliard korun. Stavět by se mohlo začít v roce 2026, byty tam navrhuje i architektka Eva Jiřičná a vzniknout má škola i čtyři mateřské školy. Na projektu se má podílet osm architektonických kanceláří. „Mix konceptů z toho vytvoří mimořádnou zónu, na kterou se možná budou zájemci o architekturu jezdit koukat cestou na letiště,“ řekl Kunovský.

Central Group je největším rezidenčním stavitelem v Česku. Za téměř 30 let svého působení dokončil na 200 rezidenčních projektů a prodal přes 18.000 nových bytů, domů a parcel. V současnosti vlastní v Praze kolem 1,5 milionu metrů čtverečních brownfieldů a pozemků určených k výstavbě, na kterých plánuje více než 30.000 nových bytů.

red