Jalový dvůr

Pražská městská příspěvkovka chystá až 8000 bytů. Počítá i s dřevostavbami

Pražská developerská společnost (PDS) připravuje na padesátku projektů, ve kterých by mělo v následujících deseti letech vzniknout 6000 až 8000 bytů. Letos zahájí městská organizace nutné kroky k výstavbě u dvou až čtyř projektů. Nejblíže k výstavbě mají domy Jalový dvůr v Praze 4, na Zlíchově nebo v Zenklově ulici nedaleko Palmovky.

PDS založilo hlavní město v roce 2020 a má na starosti rozvoj území a výstavbu.

„V roce 2024 zahájí PDS u dvou až čtyřech projektů povolovací proces. Budou i nadále pokračovat intenzivní práce na koordinaci a přípravě velkých rozvojových území, zejména v lokalitách Nové Dvory, Palmovka a Dolní Počernice. V polovině roku předložíme také pravidelnou roční aktualizaci tržního ocenění pozemků,“ řekl ředitel PDS Petr Urbánek.

První byty v roce 2026

Letos nebo na začátku příštího roku chce mít PDS vyřešen způsob financování stavebních projektů týkajících se městského bydlení. Pokračovat bude PDS také v expertních pracích pro magistrát, jako je například tvorba konceptu územního rozvoje území Na Strži nebo Kasárna Karlín.

Nejblíže výstavbě je podle Urbánka Jalový dvůr se 40 byty. Půjde o dřevostavbu, která bude tvořena takzvanými CLT panely a vápenopískovými cihlami. Stavební povolení by mohl stavební úřad vydat na přelomu letošního a příštího roku a dokončení je podle ředitele reálné v roce 2026.

V pokročilém stadiu přípravy je i multifunkční objekt s městskými byty u Palmovky na rohu Zenklovy ulice a Libeňského mostu nebo dům v Peroutkově ulici. Ke schválení příslušnými orgány směřuje také projekt s 300 byty v Dolních Počernicích.

PDS také vytvořila ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) nebo Českým vysokým učením technickým (ČVUT) manuál stavby školy. Určuje, kde je dobré a účelné školy stavět, a zároveň ulehčí práci radnicím. PDS nyní připravuje dokumenty pro stavbu čtyř škol, na Nových Dvorech, v Horních i Dolních Počernicích a na Palmovce.