/ Byznys /

ASB Almanach stavebnictví 2021 je právě v prodeji

Návrh bez názvu 5
Zdroj: archiv redakce

Pokud jsme v minulém roce mluvili o nejistotě, tento rok nahradily nejistotu přímo turbulence. Jestli jsme před rokem na tomtéž místě polemizovali nad tím, zda se bude krize vyvíjet podle křivky tvaru V nebo U, musíme konstatovat, že následky v podobě radikálně zvýšených cen stavebních materiálů a jejich nedostatku jsme nepredikovali.

Přestože hospodářství roste velkými skoky a dává tušit rychlý návrat k předkrizové úrovni, stavebnictví, o kterém se říká, že je lakmusovým papírkem ekonomiky, to říci nemůžeme. Díky pandemii lidé ušetřili, po uvolnění opatření investovali do stavby či rekonstrukce. Spustily se pozastavené velké stavby, což způsobilo rapidní nárůst poptávky. Totéž by samo o sobě stačilo k vyvolání cenových turbulencí.

Ale výrobci nebyli na takový nápor připraveni – vždyť jim také pandemie zastavila nebo zpomalila výrobu. Tyto vlivy vyhnaly ceny v některých případech i o stovky procent. Lidé i firmy byli ochotní zaplatit téměř cokoliv, jen aby měli materiál. A stále nejsme na vrcholu. Ten by se měl dostavit na přelomu roku, ale na úroveň před pandemií se už zřejmě nedostaneme – aspoň se tak shodují odborníci.

Ceny materiálů a zvýšená poptávka navyšují i cenu práce. Toto vše plus větší zájem o koupi investičních bytů jako relativního nástroje k uložení a zhodnocení peněz spolu s příznivými úrokovými sazbami hypoték zvedá cenu rezidenčních nemovitostí o dvojciferné sumy.

Z anket, které se těchto turbulencí dotkly, jsme se dozvěděli, že stavbaři a developeři se nevzdávají, ale hledají cesty, jak férově naplnit poptávku a zůstat přitom v černých číslech.

V letošním Almanachu jsme poskytli prostor více než čtyřiceti odborníkům, kteří vyjádřili svůj názor prostřednictvím ucelených materiálů nebo odpovědí v anketách. Sto sedmdesát tři projektů, které se plánují, připravují nebo stavějí, jsme i tento rok rozdělili podle účelu jejich využití a místa výstavby.

V případě Prahy se nám zdál nejpraktičtější princip dělení podle městských čtvrtí, v případě projektů z ostatních koutů Česka jsme si zvolili pomyslnou osu vedoucí ze západu na východ.

Věříme, že 208stranový mix analýz, predikcí, názorů a informací, který jsme pro vás připravili, vám bude nápomocný.

ASB Almanach stavebnictví 2021 si můžete objednat e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme vám výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.

Denisa Kureková