shutterstock 1006780723

Meziroční růst stavební výroby v ČR v červenci zpomalil na 0,5 procenta

Stavební výroba v Česku zpomalila letos v červenci meziroční růst na 0,5 procenta. V červnu činil růst podle revidovaných údajů 6,5 procenta, což bylo nejvíce od dubna 2019. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Produkce ve stavebnictví v červenci rostla jen díky inženýrskému stavitelství, tedy stavbám cest nebo telekomunikačních a energetických sítí.

Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, oslabilo. Meziměsíčně stavební výroba v červenci celkově klesla o 2,6 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se v červenci ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 2,2 procenta. Naopak výroba v inženýrském stavitelství vzrostla o 6,8 procenta.

Stavební úřady v červenci vydaly 7635 stavebních povolení, což bylo o 2,9 procenta více než loni. Zatímco růst počtu stavebních povolení byl jen mírný, orientační hodnota těchto povolení se více než zdvojnásobila. Dosáhla 87,9 miliardy korun, což bylo o 128,9 procenta více než v červenci 2020.

„Zásluhu na tom má vydání stavebního povolení na výstavbu pražského metra trasy D, ale orientační hodnota by byla v růstu i po odečtení miliardových staveb,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Náklady na stavbu prvního úseku metra D budou podle dokumentů schválených pražskými radními činit zhruba 52,09 miliardy.

Stavebnictví trápí ceny materiálů

Počet zahájených staveb bytů letos v červenci meziročně vzrostl o 30,2 procenta na 3548. U bytů v rodinných domech růst činil 6,4 procenta a v bytových domech 143,1 procenta. Množství dokončených bytů stouplo o 11,8 procenta na 2993. Zatímco v rodinných domech počet dokončených bytů meziročně klesl o 18,3 procenta, v bytových domech stoupl o 136,3 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se letos v červenci oproti loňsku snížil o 1,3 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců stavebních firem se zvýšila o 5,3 procenta.

Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 propad. Od loňského dubna vytrvale oslabovala a až letos v dubnu opět meziročně posílila. V poslední době výrazně rostou ceny stavebních materiálů.

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení podle statistik České národní banky a České bankovní asociace dosáhl v červenci 31,7 miliardy korun, což je o 7,7 miliardy méně než v rekordním červnu, ale meziročně o 12,5 miliardy více.

red