Ukrajinská armáda

Konflikt na Ukrajině může být ranou pro stavebnictví. Chyběli by dělníci

Hlavním problémem českého stavebnictví zůstává nedostatek pracovních sil. Situace na ukrajinsko-ruské hranici může nedostatek nenahraditelných zahraničních dělníků ještě více prohloubit. Už teď chybí na trhu desítky tisíc pracovníků, počty stavebních povolení přitom rostou.

Expert na stavebnictví a realitní trh z poradenské společnosti KPMG Pavel Dolák upozornil, že ani rok 2021 nebyl výjimkou v poklesu zaměstnanců ve stavebnictví. „Od roku 2010 opustilo obor více než 50.000 zaměstnanců, tedy přibližně každý pátý. Přitom vzrostl počet stavebních povolení, dokonce nejvíce za posledních devět let. A orientační hodnota nově povolených staveb je rekordní. Jenže je nebude mít kdo stavět, pokud se do oboru nevrátí zahraniční či domácí pracovníci,“ uvedl Dolák.

„Kritický nedostatek pracovních sil ale letos významně přebije růst cen a nedostupnost stavebních materiálů. Tyto problémy se neomezují jen na Česko, situace v sousedních zemích je velmi podobná,“ doplnil Dolák. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda uvedl, že krizi pracovních sil by dále prohloubila případná ruská invaze na Ukrajinu, která může vést k dodatečnému odlivu ukrajinských pracovníků ze stavebnictví.

Podle ekonoma Komerční banky Martina Gürtlera byl celý loňský rok ve znamení výrazného útlumu stavební produkce. „Loni vzrostla pouze o 1,4 procenta, navíc po poklesu o zhruba pět procent v roce 2020. Stavebnictví tak stále patří mezi koronavirovou pandemií nejvíce zasažená odvětví ekonomiky,“ uvedl Gürtler.

Stavebnictví zrychluje, méně chybí materiál

Úřady v prosinci vydaly 7919 stavebních povolení a jejich počet se tak meziměsíčně zvýšil o 6,4 procenta. Meziroční růst dosáhl 8,3 procenta a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 52,8 procenta. Podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku loni v prosinci zrychlila meziroční růst na 8,1 procenta z listopadových dvou procent.

„S ustupujícími pandemickými omezeními a se snižující se nejistotou by již letošek mohl přinést významnější oživení stavební výroby. Pozitivní signálem by mohly být i první známky zmírňujících se problému s dodávkami vstupů v průmyslu,“ doplnil Gürtler.

Hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček upozornil, že stavebnictví po obřím propadu v roce 2020 rostlo minulý rok jen mírně. „V loňském roce bylo dokončeno 34.641 bytů, což bylo o 229 více než o rok dříve. Bohužel jsme se však nevrátili na úroveň před pandemií, kdy v roce 2019 bylo dokončeno 36.406 bytů. Nedostatek bytů na realitním trhu vede k vysokému růstu cen, což zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení,“ uvedl Křeček.

red