Byznys

Po pandemii nemoci covid-19 přibylo firem využívajících hybridní práci, kdy zaměstnanci částečně pracují z domova a částečně z kanceláře. Mnoho firem tak zjišťuje, že potřebují menší kanceláře, a stále více podniků se poohlíží po menších, ale kvalitnějších prostorách.

redakce -

Nechte se inspirovat lídry zahraničního byznysu. V rámci 1. ročníku mezinárodní konference komunikační platformy remspace European Real Estate Summit: Building the Future of Property budeme s českými i zahraničními odborníky diskutovat o spolupráci evropských měst nejen v oblasti developmentu, o investičních příležitostech v České republice i v zahraničí, o různých přístupech k digitální transformaci evropských zemí a porovnáme také aktuální stav realitního trhu v Čechách i v zahraničí.

V Česku roste zájem o nedokončené průmyslové areály, které si budoucí nájemce může uzpůsobit podle vlastních potřeb. Takzvaný trend Shell & Core spočívá v tom, že developer postaví pouze vnější konstrukci a základní vnější infrastrukturu, zatímco o interiérech a vnitřním rozložení budovy následně rozhodne klient. Přestože tento typ výstavby se v ČR objevuje již delší dobu, její výrazný nárůst nastal až v posledních letech.

Do pražských kanceláří se od loňského září do letošního února navrátilo nejvíce zaměstnanců ze všech hlavních evropských měst. Fyzická obsazenost kanceláří v Praze, tedy reálný počet zaměstnanců na pracovišti, činila v únoru 57 procent. To je ale stále méně než před obdobím pandemie koronaviru, kdy obsazenost činila 70 procent.

redakce -

Výrobci a dovozci stavebních materiálů budou muset připojit k výrobku informace o jeho vlastnostech, složení či technických požadavcích. Předpokládá to nařízení, které dnes schválila vláda a které postihuje výrobky, na něž se nevztahují standardy nastavené evropskými směrnicemi.

redakce -

Pražská developerská společnost (PDS) připravuje na padesátku projektů, ve kterých by mělo v následujících deseti letech vzniknout 6000 až 8000 bytů. Letos zahájí městská organizace nutné kroky k výstavbě u dvou až čtyř projektů. Nejblíže k výstavbě mají domy Jalový dvůr v Praze 4, na Zlíchově nebo v Zenklově ulici nedaleko Palmovky.

redakce -

Pokud hledáte spolehlivou vnitrostátní i mezinárodní paletovou přepravu, skladovací služby, obalový materiál nebo chcete přepravit zboží letecky či lodí, obraťte se na firmu Geis. Globální poskytovatel logistických služeb s kořeny v Německu má téměř 70letou historii a celou dobu je vlastněn a řízen přímo rodinou Geis.

V Praze opět roste počet bytů nabízených turistům pro krátkodobé ubytování přes platformy typu Airbnb, který v roce 2021 v souvislosti s pandemií koronaviru klesl z původních 14.000 bytů na zhruba polovinu. Loni v březnu bylo Praze v nabídce zhruba 8000 těchto bytů. Vyplývá to z aktualizované analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR).

redakce -

Po čtyřech měsících poklesu se stavební výroba v Česku v únoru zvýšila meziročně o 3,6 procenta, což byl nejrychlejší růst od května 2022. Vzhůru stavebnictví táhly inženýrské stavby, pozemní stavitelství meziročně kleslo, uvedl na webu Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s lednem byla stavební produkce vyšší o 4,8 procenta.

redakce -

V Česku začíná být nedostatek kamene potřebného mimo jiné i k výrobě betonu, což může do budoucna ohrozit stavební rozvoj. Povolování nových kamenolomů je příliš složité a nové nevznikají. Na debatě o udržitelném rozvoji měst a obcí v Praze to s odkazem na svou analýzu řekli zástupci výzkumné společnosti CEEC Research.

Na český trh s nájemními byty, tvořený z většiny investičními byty v držení fyzických osob, stále častěji vstupují developeři a větší investoři. Důvodem je nárůst zájmu o nájemní bydlení zapříčiněný zhoršenou dostupností vlastnického bydlení. Investoři se nejčastěji soustřeďují na výstavbu a koupi takzvaných build to rent projektů (BTR), tedy bytových domů částečně či úplně zařízených a uzpůsobených k pronájmu.

redakce -

Vysoké ceny nájemného v Paříži a celková nedostupnost bydlení dohání stále více mladých párů ke společnému bydlení dřív, než původně plánovaly. Sdílení nákladů je pro mnohé z nich jedinou cestou, jak finančně dosáhnout na byt o přijatelné výměře nebo v lákavější čtvrti, píše deník Le Monde.