ASB Články na tému

stavba pasivního domu

Ministerstvo životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí oznámily úpravy v nastavení podmínek programu Nová zelená úsporám. Profesní sdružení Centrum pasivního domu a Sdružení EPS ČR vítají, že se navyšuje míra podpory pro kvalitní renovace o 20 % až 30 % oproti předchozím podmínkám a že u novostaveb budou podporovány jen pasivní domy.

Čtvrtý ročník online stavebního veletrhu Veleton proběhne poslední lednový víkend 28.–29. 1. 2023. Svůj virtuální stánek zde postaví i společnost HELUZ, která si pro diváky připravila přednášku na téma stavba domů s téměř nulovou spotřebou energie. Přednáška proběhne v sobotu od 14:00.

V městečku Solbjerg na předměstí druhého největšího dánského města Aarhus se na jaře tohoto roku konala výstava domů budoucnosti, v rámci níž byl představen i reálný aktivní dům s energetickými parametry budoucnosti A2020. Pochází od společnosti KFS Boligbyg, která systematicky připravuje pro své uživatele aktivní domy. Dispozice bungalovu s přehledným půdorysem přinesla mnoho světla a prostoru.

V hustě zastavěné pražské lokalitě, ve vnitrobloku činžovních domů, se nachází nečekaný unikát – dům, který z normy, na kterou jsme běžně zvyklí, vybočuje nejen svým vytápěním a ohřevem teplé vody, ale i systémem čištění odpadních vod samotného objektu.

Realizovaný a zkolaudovaný objekt s energetickou náročností A (dle PENB) získal ocenění odborné poroty. Dům na větrném kopci uspěl v soutěži Pasivní dům 2017 v kategorii I. „Pasivní rodinný dům“. Objekty v této kategorii musí splňovat kritéria pasivního domu dle PHPP nebo podmínky NZÚ – oblasti B2. 

V případě, že se investor rozhodne pro stavbu pasivního domu, je důležité respektovat základní pravidla návrhu pasivních domů i jejich konstrukčního řešení. Jedním z těchto pravidel je zejména docílit schopnosti obálky nepropouštět vzduch.

Obytný soubor dvanácti pasivních rodinných domů a školicího střediska Koberovy – Český ráj oslavilo kulaté jubileum. Pojďme si tento fenomén na poli pasivní výstavby u nás připomenout.

I na nevelké mapě Slovenska se ještě dají najít místa, kde má příroda převahu nad civilizací. Patří k nim i Melčická dolina v západní části Bílých Karpat, která vytvořila vhodný rámec pro dům v pasivním standardu ze slámy a dřeva na okraji civilizace. Byla to klasická architektonická výzva, která motivuje své tvůrce.

Vila s názvem Casa Kwantes od studia MVRDV je jako dům s dvěma tvářemi. Z ulice je to strohá uzavřená  kostka, která se ale překvapujícím způsobem rozvlní směrem do zahrady, kde křivky její skleněné fasády objímají olivovník stojící uprostřed pozemku. Vedle avantgardní architektury má tato stavba díky moderním technologiím také potenciál nulového domu.

Současné trendy ve stavebnictví ukazují, že budoucnost leží v nízkoenergetických a pasivních domech. S tím, jak rostou požadavky na co nejnižší energetickou náročnost staveb, roste též potřeba kvalitnějších stavebních materiálů. Jednovrstvé konstrukce, jež byly donedávna dominantním materiálem pro výstavbu, tak dnes již mnoho odborníků považuje za neekonomické. Naproti tomu obvodové vícevrstvé stavební systémy, jejichž základem je vápenopískové zdivo a volitelná vrstva tepelné izolace, jsou pro tento druh výstavby ideální.

Kulatých domů už v našich končinách několik vyrostlo, nicméně stále ne dost na to, aby se staly běžným úkazem. Ten, který jsme navštívili tentokrát, připomíná prsten. Přesněji prsten zapadlý do krajiny, jak je uvedeno v architektonickém konceptu autorské zprávy architektů Martiny Buřičové a Štěpána Kubíčka.

Rodinný dům je umístěn na tiché ulici v okrajové části obce. Přístupová cesta je vedena ideálně ze severní strany, na jižní straně je pozemek lemovaný potokem a olšovým porostem. O své zkušenosti s projekty pasivních domů se s námi podělil Ing. arch. Daniel Bizoň.