Jednovrstvé zdění: úsporná výstavba úsporného domu
Galerie(3)

Jednovrstvé zdění: úsporná výstavba úsporného domu

Je zateplení nutností, nebo existují i nová a efektivnější řešení? Se systémem Ytong je možné postavit v krátkém čase úsporný dům, který bude bez dalších nákladů sloužit po generace.

Zateplování je u nás nejpopulárnější cestou ke snížení energetické náročnosti a veřejnost často žije v omylu, že tím dochází k významnému zhodnocení nemovitosti. Opak je často pravdou. Projekt zateplení fasády by měl kromě jiného zohlednit polohu rosného bodu, bohužel to při realizaci bývá výjimkou. Pod fasádou se pak usazují plísně, nehledě na krátkou životnost zateplovacích materiálů.

Směrnice Evropské unie předpokládají do roku 2020 snížení emisí oxidu uhličitého o 20 %, což má přímý vliv na zvýšení požadavků v oblasti energetické náročnosti budov. Zvětšovat tloušťku izolačních desek však nelze do nekonečna, proto se jako mnohem efektivnější řešení nabízí masivní zeď. Jednovrstvé zdění umožňuje dosáhnout hodnot pro nízkoenergetické budovy, a dokonce budovy v pasivním standardu. Výstavba je velmi rychlá, ušetří se i čas, náklady na další materiál, práci nebo dopravu.

Ytong tvoří kompletní sortiment přesných dílů včetně střechy. Všechny díly jsou plně kompatibilní a stejného složení. Nenastává tak riziko tepelných mostů, které vzniká v místě napojení různorodých materiá­lů. Důležité je také to, že se vlastnosti materiálu nemění ani po instalování rozvodů, což přispívá k celkové těsnosti obálky domu. Dokladem tohoto faktu je zejména obliba Ytongu u pasivní výstavby. Rodinné domy, včetně staveb prováděných svépomocí, zde splnily podmínky blower door testů, které hodnotí neprůvzdušnost obálky, s velkou rezervou. Pro tato řešení je navíc možné čerpat dotační programy Nová zelená úsporám.

Ytong svou řadu tepelněizolačních tvárnic doplnil o Lambdu YQ. Vyniká kombinací pevnosti, hmotnosti a tepelné vodivosti. Je vhodná pro jednovrstvé zdění nízkoenergetických i pasivních domů. Vyrábí se v šířce 375, 450 a 500 mm. Dalšími novinkami sortimentu Ytong jsou tepelněizolační zakládací malta a speciální lehčená omítka.

Tvárnice Lambda 2

Zdroj: Xella