Partneři sekce:
  • Stavmat
  • Ostendorf - OSMA
  • Českomoravský beton

muKMB SENDWIX – komplexní stavební systém pro pasivní domy

muKMB SENDWIX – komplexní stavební systém pro pasivní domy

Současné trendy ve stavebnictví ukazují, že budoucnost leží v nízkoenergetických a pasivních domech. S tím, jak rostou požadavky na co nejnižší energetickou náročnost staveb, roste též potřeba kvalitnějších stavebních materiálů. Jednovrstvé konstrukce, jež byly donedávna dominantním materiálem pro výstavbu, tak dnes již mnoho odborníků považuje za neekonomické. Naproti tomu obvodové vícevrstvé stavební systémy, jejichž základem je vápenopískové zdivo a volitelná vrstva tepelné izolace, jsou pro tento druh výstavby ideální.

Zdicí systém KMB SENDWIX od největšího českého výrobce betonové střešní krytiny a vápenopískových cihel společnosti KM Beta a.s. je prvním uceleným a certifikovaným systémem vícevrstvých konstrukcí na českém trhu. Byl navržen pro energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy. Jeho základem je vápenopísková cihla nebo kvádr, které se používají ke zdění vnitřní nosné a v některých variantách také vnější pohledové stěny.

Základem SENDWIXU je vápenopísková cihla nebo blok. Pro nosné zdivo KMB SENDWIX se vyrábějí bloky v tloušťkách 175, 200, 240 a 300 mm. Součástí systému jsou také prvky pro zdění příček, překlady, věncovky, lícové a komínové zdivo. Hlavní surovinou pro jejich výrobu je unikátní křemičitý písek, jehož ložisko se nachází v oblasti zvané Moravská Sahara.

Přednosti systému KMB SENDWIX spočívají v nadstandardních tepelně technických, akustických a statických hodnotách. Těch navíc díky vysoké pevnosti zdicích prvků dosahuje při výrazně menších tloušťkách stěn, čímž dochází k významným úsporám zastavěné plochy a rozšíření obytné plochy – u stometrového bytu se obytná plocha zvětší až o osm metrů čtverečních.

Kromě tepelné ochrany budov zajímá dnes investora, architekta či projektanta i otázka tepelné akumulace. Ta je u systému KMB SENWIX velmi vysoká, což obyvatelé domů ocení zejména v přechodných obdobích na jaře a na podzim. U masivního domu ze systému KMB SENDWIX tak například při noční vnější teplotě 7 stupňů Celsia za 12 hodin poklesne vnitřní teplota vzduchu z 21 pouze na 20,4 stupně Celsia.

Takový dům tedy bez problému přenese i několikadenní opakované noční poklesy teplot nebo ranní přízemní mrazíky bez toho, aby se musel spouštět otopný systém stavby. To samozřejmě znamená obrovskou úsporu energií a peněz.

Celý dům včetně podlahy

Zdicí systém KMB SENDWIX doplňují zdicí a spárovací malty a lepidla, které KM Beta vyrábí pod názvem Profimix. K dispozici jsou tyto produkty dokonce ve variantách se zimní úpravou pro ty, kteří se rozhodnou stavět „po sezóně“. Pod stejným názvem pak KM Beta vyrábí i dva druhy cementových potěrů – samonivelační sádrový potěr a samonivelační sádrovou stěrku.

V případě samonivelačního sádrového potěru Profimix se jedná o sádrový potěr pro provádění vyrovnávacích podkladních potěrů v interiérech a k vytváření plovoucích a připojených potěrů určených k položení podlahové krytiny.

Samonivelační sádrová stěrka je pak finální a vyrovnávací podlahovou stěrkou pro podlahové krytiny při výstavbě bytů, kanceláří a podobně. Provádí se jako sdružená vyrovnávací vrstva na beton nebo jako potěr.
Díky stavebnímu systému KMB SENDWIX a produktům řady Profimix tak KM Beta nabízí jedinečné a komplexní řešení pro stavbu celého domu. Více o produktech najdete na www.kmbeta.cz a www.kmb-profimix.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti KM BETA
Pasivní vzorový dům Chelčice, foto: Markéta Černá