Galerie(5)

Vila v rakouském Perchtoldsdorfu odkazuje svojí fasádou na řemeslnou tradici

Městys Perchtoldsdorf v okrese Mödling v Dolním Rakousku patří k četným vinařským oblastem v okolí Vídně. Leží na jižní hranici rakouského hlavního města, na západě sousedí s Vídeňským lesem. Klidná lokalita je ideální k bydlení. Jedním z nových domů, které zde vyrostly, je také vila, jejímiž určujícími, a také limitujícími parametry se stal velmi úzký pozemek.

Investor ke spolupráci přizval vídeňské architektonické studio Jan Proksa – Architekt.  „Výzvou pro tuto zakázku v klidném prostředí na kraji Vídně bylo dosáhnutí maximálního povoleného objemu stavby na velmi úzké parcele,“ vysvětluje Jan Proksa. „Navíc tak, aby bylo vytvořeno moderní prostředí pro soužití dvou generací.“

Výzvou bylo dosáhnutí maximálního povoleného objemu stavby. | Zdroj: BoysPlayNice

Jemný nesoulad jako architektonický záměr

Obecně zažitou představu vily může naplňovat různorodý soubor budov a pozemků, odrážejících dynastické bohatství, tradici a společenskou prestiž. V tomto případě byl sice obtížný a úzký terén pozemku určitou komplikací, nicméně Jan Proksa a jeho spolupracovníci se s ní vypořádali velmi dobře a podařilo se jim navrhnout dům čistých linií a plný světla, který poskytuje dvougenerační rodině pohodlný moderní prostor k žití.

Při prvním pohledu se vila jeví jako několik boxů poskládaných na sobě, vzápětí však všímavý pozorovatel odhalí jemnou diskrepanci objemů mezi pravým a ostrým úhlem. „Od intimního vchodu až po otevřené prostory hlavních obývacích prostor je možné rozeznat jistý rozpor, jenž je zdrojem určitého napětí těchto dvou geometrií,“ doplňuje Jan Proksa. Tato lehká nepravidelnost úhlů je shodná ve vnějším i vnitřním prostoru a prolíná se celou strukturou stavby jak v konstrukci stěn, tak v půdorysu. 

Při prvním pohledu se vila jeví jako několik boxů poskládaných na sobě. | Zdroj: BoysPlayNice

Odkaz na umění tradičního řemesla

Interakce mezi kolmým a šikmým definuje celkové vnímání stavby a její struktury. Své poselství v sobě nese i zajímavá fasáda s vápennou omítkou, která spolu s tvaroslovím stavby odkazuje na jedinečné a tradiční, a vpravdě unikátní dovednosti tradičního řemesla, s nimiž se můžeme setkat u vídeňských domů z přelomu 19. a 20. století. V posledních desetiletích bylo totiž toto umění nahrazeno standardizovaným použitím polystyrenových fasád a systémovými venkovními omítkami.

Své poselství v sobě nese i zajímavá fasáda s vápennou omítkou | Zdroj: BoysPlayNice

O studiu

Vídeňská kancelář Jana Proksy se specializuje na individuální řešení architektonických a uměleckých projektů: malých / středních / velkých domů, urbanismu, krajinářské architektury, interiéru a sochařských děl.

Základní údaje:
Název projektu:
Vila v Perchtoldsdorfu
Návrh: Jan Proksa – Architekt
Umístění projektu: Perchtoldsdorf
Země projektu: Rakousko
Projekt: 2016
Rok dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 132 m2
Hrubá podlahová plocha: 313 m2
Užitná plocha: 249 m2
Plocha pozemku: 528 m2
Spolupráce:
Krajinářská architektura: Korbinian Lechner
Architektka – spolupráce na návrhu: Ursula Knappl
Statika: Neli Rachkova – Anastassova
Tepelná technika: K2 Bauphysik

Text: Daniela Bartošová
Fotografie: BoysPlayNice