Galerie(5)

Bar pro autentické víno

V srdci pražského Starého města v prostorách bývalé literární kavárny vznikl v loňském roce nový vinný bar.

Stojí za ním Bogdan Trojak a Antonín Suchánek ze spolku Autentisté. Novou podobu mu vtiskli architekti Katarína Varsová, Jan Roučka, Martina Homolková a Dagmar Štěpánová ze studia Formafatal.

Patinované výmalby podtrhují starobylost domu.
Patinované výmalby podtrhují starobylost domu. |

V klenutém prostoru domu měl dle zadání vzniknout příjemný a útulný prostor vhodný k degustaci naturálních vín. Na ta se totiž vinný bar Autentista specializuje. Pro majitele baru Bogdana Trojaka a Antonína Suchánka bylo zásadní, aby vytvořený prostor svou atmosférou s víny souzněl. Měl působit dostatečně přepychově, nakolik jsou i autentická vína přepychovým produktem, ale zároveň prostě a přirozeně, jak i tato vína ve skutečnosti vznikají.

Stejně jako má naturální víno vznikat bez nadbytečných přísad a s respektem k přírodě, zůstává navržený interiér věrný principům, se kterými architektonické studio Formafatal dlouhodobě pracuje.

Materiály ve své původní a čisté formě.

Prefabrikované ocelové profily nejsou skryty pod dokonalou pigmentovou povrchovou úpravou, vyniká jejich přirozená barevnost – patina. Přebroušené konstrukční spoje ocelových prvků jsou přiznané, nezakryté. Použité patinované výmalby podtrhují starobylost domu a navozují příjemnou potemnělou atmosféru.

Té napomáhá i četné nepřímé osvětlení LED pásy, které svým teplým světlem dokreslují kontury kleneb a celého prostoru. Atypická světla na stěnách svým tvarem připomínají víno právě nalité do poháru. Všechna světla jsou stmívatelná, a atmosféru je tedy možno programovat pro různé příležitosti. I další atypické světlo nad barovým stolem zůstalo věrné poetice vína.

Je vyrobeno z opáleného akátového kůlu. Kůly z akátového dřeva se dříve často používaly jako kůly viničních tratí, opalováním se zvyšovala jejich trvanlivost ve styku s půdou. Odkaz na víno a přírodu lze číst i z gradientů na potisku stolů, stěrkových podlahách a výmalbě dvorku.

Formafatal Autentista BoysPlayNice 14
Barový stůl s atypickým světlem z opáleného akátového dřeva |

Centrální lustry Moooi Meshmatic poutají pozornost vcházejících návštěvníků, přímočarostí a jednoduchostí formy dokonale zapadají do koncepce prostoru. Jsou zároveň „highlightem“ i příjemným společníkem.

Vinaři jako hvězdy

Vinný bar Autentista je pokračováním snahy investorů o popularizaci naturálních vín. I navržené prostory baru chtějí volně navázat na dřívější kavárnu, která v prostorech dříve fungovala. Odkazem na tuto historickou okolnost je grafické potištění baru znázorňující mapu hvězdné oblohy. Je dílem grafika Janka Dočekala.

Zadání investorů totiž bylo spojeno s využitím ASCII grafiky. Na baru je tedy vyobrazení hvězdné oblohy vyskládané ze znaků ASCII. Vinaři jsou hvězdy, z hroznů vytvářejí víno. Stejně tak se z jednotlivých znaků dá vytvořit obraz nebo literatura.

AUTENTISTA WINE BAR

Místo: Praha
Architekt: Formafatal / Katarína Varsová, Jan Roučka, Martina Homolková, spoluautor Dagmar Štěpánová
Investor: Antonín Suchánek,Bogdan Trojak
Užitná plocha: 111 m2
Projekt: 2018–2019
Realizace: 2019

TEXT: JOLANA ŘÍHOVÁ, FOTO: BOYSPLAYNICE