Letní dům v Humpolci
Galerie(5)

Summer house – letní oáza klidu v Humpolci

Rodinný dům typu bungalov se nachází v Humpolci v lokalitě zvané Panský vrch jako jeden z dalších domů a vil, postavených zde převážně v druhé polovině 20. století. Oblast je charakterizována dynamickým terénem a její nespornou a významnou předností je velmi příjemné urbanistické řešení.

Dům byl postaven v roce 1964, a jak to již s domy z tohoto období bývá, nevyhovoval již ve všech ohledech současným parametrům bydlení. Ovšem vzhledem k tomu, že měl být adaptován na letní bydlení, nebyly třeba žádné technické změny ani zásahy do nosných konstrukcí. Zůstaly také původní okna a dveře i způsob vytápění.

Architektky Monika Cihlářová a Iveta Šalamounová z architektonického studia Schwestern tak s minimálními zásahy vytvořily příjemný a pohodlný víkendový domek. S respektem k jeho historii i k současným potřebám nových obyvatel.  

 

Hlavní obytný prostor. | Zdroj: Robert Žákovič

Původní vzhled s moderním komfortem

V duchu tohoto pojetí zůstala v maximální míře zachována vnější tvář domu. Špaletová okna a dřevěné okenní rolety, jež jsou výrazným motivem celé stavby, byly pečlivě zrepasovány a i veškeré další úpravy byly prováděny citlivě tak, aby nebyl narušen původní ráz domu. Určité dispoziční změny si z důvodu zajištění optimálního komfortu vyžádal interiér – původně samostatná kuchyně a obývací pokoj byly propojeny v jednu místnost v dnes oblíbenější velký obytný prostor.

V klidové zóně vznikly dvě samostatné ložnice s výhledem do zahrady a vlastním vstupem, vybavené jen nejnutnějším nábytkem – jsou zde postele a pracovní stolek, v jedné z nich je navíc také nízká skříňka, sloužící jako ukládací prostor i k posezení.

V klidové zóně vznikly dvě samostatné ložnice vybavené jen nejnutnějším nábytkem | Zdroj: Robert Žákovič

Další úložné prostory poskytují původní, nově opravené vestavěné skříně v hale, jež společně s komorou uprostřed dispozice objektu k tomuto účelu postačují. Další na první pohled kosmetickou, ale výrazně funkční úpravou jsou nově vyříznutá kruhová okna ve dveřích koupelny a WC, jež tak do poměrně tmavé chodby vnáší světlo.

Koupelna získala opravou nejen nové uspořádání, ale též světle šedý keramický obklad stěn, na podlaze je, stejně jako v předsíni a na WC, litá epoxidová stěrka s drobnými chipsy v modrých odstínech. Jednotícím prvkem interiéru je na provázcích zavěšená tyč na ručníky, která se objevuje ještě v předsíni jako věšák na kabáty a v kuchyni se na ní suší utěrky.

Interiér koupelny.
Interiér koupelny. | Zdroj: Robert Žákovič

Klidné prostředí pro chvíle odpočinku

Atmosféru klidu „minulých časů“ dodává interiéru původní zbroušená korková podlaha, nový nábytek je vyroben z bukové překližky zkombinované s červenou probarvovanou MDF deskou a doplněné subtilní roxorovou konstrukcí či masivním modřínovým dřevem. „Obývacímu pokoji dominují na čelní stěně obrazy od Lenky Burdové,“ doplňují autorky rekonstrukce, „pod nimi je umístěna jednoduchá police na květiny a knihy.

Do budoucna se právě v tomto místě počítá s možným vstupem do půdního prostoru. U okna do zahrady stojí původní stůl se židlemi, uprostřed místnosti je sezení s křesly, která zde také zůstala.“ Prakticky a současně příjemně zařízený prostor obývacího pokoje a kuchyně propojuje barový stůl s roxorovými židlemi. Kuchyňská linka je řešena, stejně jako celý dům, velmi minimalisticky a účelně. Spodní skříňky v barvě champagne dobře ladí s horní částí z probarvované červené MDF desky s naddimenzovanými kruhy pro otvírání.

Základní údaje:
Návrh: Schwestern, s. r. o.
Místo: Humpolec
Realizace: 2018
Velikost: 90 m²
Vybavení: Profil nábytek, a. s.
Foto: Robert Žákovič
Text: Daniela Bartošová