Pod Vrškem: Omšelou prvorepublikovou vilku přešili na noblesní rezidenci

Partneři sekce:

Prvorepubliková vila na předměstí Prahy nevypadala na první pohled jako noblesní bydlení. Kompletní rekonstrukci proto pojalo studio No Architects trochu jinak, než je obvyklé. Dům vyčistili, přešili a sjednotili nesouměrné záplaty. Upravili střih na míru, dali novou podšívku, místo knoflíků přidali zip a celý ho prodloužili. Najednou v něm není zima a skvěle se nosí.

Jižní svahy prvních velkých předměstí hlavního města Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. Ovšem romantizující blouznění typové výstavby s prudkými střechami, ostentativní kamennou podezdívkou a nadbytečnými cihelnými obklady, bývávalo ve své době modernistickým architektům, snícím o pásových oknech, plochých střechách a ústředním topení pro smích. Mnozí proroci skvělého průmyslového světa jim nedávali naději na víc než jednu generaci.

Pod Vrškem
Pod Vrškem
Pod Vrškem
Pod Vrškem
Pod Vrškem
Pod Vrškem
Pod Vrškem
Pod Vrškem

Dobovému modernistickému kritikovi by asi dnes v tomto ohledu spadla brada. Vily tu jsou přes století, vyrostla v nich řada generací. Z živořících sazenic v ulicích jsou mohutná stromořadí. Zahrady kypí životem, ploty se ztrácí pod vlnobitím vegetace.

A přitom je dnes možné i tyto domy zateplit, osadit tepelným čerpadlem s podlahovým vytápěním, rekuperací odstínit nebezpečný radon unikající z podloží, injektáží stabilizovat kapilární vzlínání vlhkosti atd…

Pokorně, bez výsměchu

Podobně se přistoupilo i k projektu studia No Architects, nazvaném jednoduše Pod Vrškem. Autoři Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková a Lenka Juračková se rozhodli, že s domem a se zahradou nebudou soupeřit.

„Autory původní generické nostalgie pozdně prvorepublikových vil na rozdíl od mnohých avantgardních modernistů ani neznáme, ale i po více jak sto letech jim rozumíme. Lidé si tu domy budovali v historizujících slozích prostě proto, že chtěli mít pocit, jako by zde byly odjakživa,“ vysvětlují své pohnutky. Vilce se nevysmívají, nedehonestují, k rekonstrukci přistoupili s pokorou a s citem.

Pod Vrškem
Pod Vrškem | Zdroj: Studio Flusser

Ze všeho nejdříve bylo potřeba vyřešit komfort současných i budoucích obyvatel. O teplou vodu na mytí ve třech koupelnách, stejně jako o topení se stará tiché tepelné čerpadlo vzduch voda. Tepelnou stabilitu a komfort přízemní části domu zajišťuje podlahové vytápění.

V suterénu s fitness a patře s ložnicemi a šatnou je pak možná individuální a rychlá regulace topnými tělesy. Samozřejmostí je pak hospodaření se zachytávanou dešťovou vodou nebo sofistikovaná elektroinstalace zahrnující bezpečnost i uživatelský komfort.

Pod Vrškem
Pod Vrškem | Zdroj: Studio Flusser

Kromě kompletní technické modernizace prošel objekt změnou dispozice, dostal přímé propojení kuchyně se zahradou a byl rozšířen přístavbou v původním duchu o další dva pokoje a koupelnu.

Do interiéru je kromě vcítění do záměru původní architektury jemně zakomponována individuální životní zkušenost a inspirace klientů Japonskem na jedné straně a současně světem Velké Británie na straně druhé. „Jako poctu původním stavebníkům jsme přidali jedny speciální dveře do dětského světa fantazie, kam může každý dospělý jen pokorně na kolenou,“ dodávají autoři.

Pod Vrškem

Lokalita: Praha, Česko
Studio: No Architects
Autoři: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Lenka Juračková
Rok projektu: 2020
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 173 m²
Užitná plocha: 175 m²

red