BD Brno
Galerie(14)

V Brně vyrostly čtyři viladomy, které ctí výjimečnost svého okolí

Typickým rysem Masarykovy čtvrti v Brně je kvalitní vilová zástavba převážně z předválečného období funkcionalistické éry. Výjimečnosti lokality si byli dobře vědomi brněnští architekti z ateliéru Kuba & Pilař Architekti.

Právě díky jejich osvícenému přístupu vyrostly v loňském roce na jižním svahu této nejžádanější čtvrti v Brně čtyři viladomy, které architektonickou kvalitu místa nenarušují, naopak na ni citlivě navazují a nechybí jim lidské měřítko.

Soubor čtyř bytových domů stojí v Neumannově ulici, v blízkosti modernistické stavby architekta Otto Eislera, kterou v letech 1930–1931 navrhl pro sebe a svého bratra. Společně s nedalekým domem v Lipové ulici se jedná o jediné československé stavby zahrnuté o rok později do katalogu výstavy Internacionální styl, uspořádané newyorským Museum of Modern Arts. Hmotové a prostorové řešení souboru nových vil vychází z charakteru a proporcí nejbližší zástavby a snaží se být vlídným sousedem.

Bytový dům Brno
Bytový dům Brno
Bytový dům Brno
Bytový dům Brno
Bytový dům Brno
Bytový dům Brno
Bytový dům Brno
Situace

Kompozičně je stavba tvořena čtyřmi různě velikými kvádry – viladomy – které vystupují nad terén ze společné podzemní podnože. Soubor staveb tak přirozeně zapadá do svého okolí. Pozemek s jihozápadní orientací a atraktivním výhledem přes areál Brněnského výstaviště na Kohoutovické lesy byl důvodem k maximální orientaci a otevření obytného souboru tímto směrem.

Viladomy klesají po svahu, jejich výška se snižuje směrem k jižnímu cípu parcely. Jižní svah nabízí nejenom výhled na zalesněné údolí Pisárek, ale také dostatek slunečního světla.

Pobytový prostor a střešní zahrady

Dvojice viladomů podél ulice Neumannova má čtyři nadzemní podlaží a jedno podzemní, které propojuje schodišťová hala s výtahy. Dva spodní viladomy mají tři a dvě nadzemní podlaží, a navazují tak svým menším objemem na vily podél spodní část pozemku. Mezi chodníkem ulice Neumannova a horními viladomy je navržen polosoukromý pobytový prostor s posezením.

Bytový dům Brno
Bytový dům Brno | Zdroj: BoysPlayNice

Na střeše parkovací podnože mezi jednotlivými viladomy je soukromý vnitroblok se zahrádkami bytů. Oddělené jsou nízkými živými ploty – gabionovými koši osázenými habry. Ve čtyřech bytových domech je umístěno celkem 47 bytových jednotek.

Plocha jednotlivých bytů se pohybuje v rozmezí od 31 m2 do 112 m2, a to v dispozici 1+kk až po prostorově velkorysé 4+kk. Všechny byty mají balkon, terasu nebo lodžii, v nižších patrech předzahrádky.

Konstrukční a materiálové řešení

Soubor staveb je provedený jako kombinovaná zděná a železobetonová konstrukce. Domy jsou vyzděny z vápenopískových cihel, které zajišťují vysoký tepelný i akustický standard. Velkoformátová dřevěná okna s trojskly zaručují optimální světelné podmínky i kvalitní izolaci. Celá stavba je vystavěna v energetické třídě B.

Bytový dům Brno
Bytový dům Brno | Zdroj: BoysPlayNice

Fasády jsou obloženy keramickým páskem. Kontrastem ke strukturovanému povrchu pásků jsou hladké plochy pevných a posuvných panelů z hliníkového plechu. Podlahy společných prostorů, schodišť a obklady zádveří vstupů jsou provedeny z litého teraca.

Na stropech, schodištích a výtahových šachtách je přiznaný pohledový beton. Jednotícím prvkem celé stavby je koncepce zeleně, která se bude časem uplatňovat stále více.

BYTOVÝ DŮM BRNO

Místo: Brno
Autoři: Kuba & Pilař architekti / Tomáš Pilař, Ladislav Kuba, Wojciech Wilczek, Jan Kopecký
Investor: Trikaya / Neumann bytový dům a.s.
Rok projektu: 2015–2018
Rok dokončení: 2020
Zastavěná plocha: 3322 m²
Užitná plocha: 3316 m²
Plocha pozemku: 4036 m²
Obestavěný prostor: 23 066 m3
Počet bytů: 47 jednotek

Jolana Říhová