Dům na Zbraslavi: Po ničivém požáru povstal z popela jako Fénix

Partneři sekce:

Obyčejný, vesnický dům s podkrovím a malým sklepem stojí uprostřed rohového pozemku v osadě Baně jihovýchodně od Zbraslavi. Jeho osud ovlivnil požár, který nenávratně poškodil zejména stropy a střechu. Novými majiteli domu se stali manželé se dvěma dětmi, kteří si přáli dům rekonstruovat, přistavět větší garáž a navrhnout novou podobu zahrady.

Navržené stavební úpravy od ateliéru Martin Neruda Architektura respektují původní objem domu i jeho půdorysnou stopu. Výraznou proměnou prošla také okolní zahrada, do které se dům otevírá novými průhledy a průchody. Dům je rozšířen do zahrady proskleným zádveřím a terasou.

Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi

Naopak nová betonová garáž je ukryta pod terénem v rohu pozemku a z domu není vůbec vidět. V zahradě tak garáž vytváří mírný zelený svah a maximalizuje její plochu.

Prostor pro knihovnu i jógu

Srdcem domu je velkorysý obytný prostor otevřený do krovu, který je propojený s jídelnou a kuchyní. Z kuchyně je krásný výhled na sousedovy vrby a střechy okolních domů. Za schodištěm, v soukromější části domu, je umístěna ložnice a koupelna.

Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Galerie v podkroví slouží jako knihovna s pracovním koutem, herna nebo místo na cvičení jógy. Z galerie se vchází do dvou pokojů a malé koupelny. Místnosti v podkroví jsou osvětleny pásovým světlíkem, který umožňuje majitelům pozorovat oblohu; třeba i při usínání přímo z postele.

Zvenku skromný dům je uvnitř prostorově i materiálově bohatý. Nejvýrazněji lze vnímat nové konstrukce stropů a krovu. Místnostem v přízemí dominují železobetonové stropy, jejichž jednotlivá žebra jsou v průřezu tvarována do trojúhelníků.

Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Konstrukční součástí recyklovaného krovu jsou tenké ocelové kleštiny, které formují prostor podkroví a zároveň fungují jako stínítka. Surovost a hrubé materiály se v interiéru střídají s přesností a propracovanými detaily. Atmosféry jednotlivých prostor doplňují jemné závěsy a barevnost běžných věcí každodenního života.

Dům na Zbraslavi

Lokalita: Praha-Zbraslav, Česko
Studio: Martin Neruda Architektura
Autor: Martin Neruda
Spolupráce: Petr Hanzal
Zahrada: Lada Piskáčková
Rok: 2018 – 2021
Užitná plocha: 174 m2

red