Dům na Zbraslavi: Po ničivém požáru povstal z popela jako Fénix

Obyčejný, vesnický dům s podkrovím a malým sklepem stojí uprostřed rohového pozemku v osadě Baně jihovýchodně od Zbraslavi. Jeho osud ovlivnil požár, který nenávratně poškodil zejména stropy a střechu. Novými majiteli domu se stali manželé se dvěma dětmi, kteří si přáli dům rekonstruovat, přistavět větší garáž a navrhnout novou podobu zahrady.

Navržené stavební úpravy od ateliéru Martin Neruda Architektura respektují původní objem domu i jeho půdorysnou stopu. Výraznou proměnou prošla také okolní zahrada, do které se dům otevírá novými průhledy a průchody. Dům je rozšířen do zahrady proskleným zádveřím a terasou.

Naopak nová betonová garáž je ukryta pod terénem v rohu pozemku a z domu není vůbec vidět. V zahradě tak garáž vytváří mírný zelený svah a maximalizuje její plochu.

Prostor pro knihovnu i jógu

Srdcem domu je velkorysý obytný prostor otevřený do krovu, který je propojený s jídelnou a kuchyní. Z kuchyně je krásný výhled na sousedovy vrby a střechy okolních domů. Za schodištěm, v soukromější části domu, je umístěna ložnice a koupelna.

Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Galerie v podkroví slouží jako knihovna s pracovním koutem, herna nebo místo na cvičení jógy. Z galerie se vchází do dvou pokojů a malé koupelny. Místnosti v podkroví jsou osvětleny pásovým světlíkem, který umožňuje majitelům pozorovat oblohu; třeba i při usínání přímo z postele.

Zvenku skromný dům je uvnitř prostorově i materiálově bohatý. Nejvýrazněji lze vnímat nové konstrukce stropů a krovu. Místnostem v přízemí dominují železobetonové stropy, jejichž jednotlivá žebra jsou v průřezu tvarována do trojúhelníků.

Dům na Zbraslavi
Dům na Zbraslavi | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Konstrukční součástí recyklovaného krovu jsou tenké ocelové kleštiny, které formují prostor podkroví a zároveň fungují jako stínítka. Surovost a hrubé materiály se v interiéru střídají s přesností a propracovanými detaily. Atmosféry jednotlivých prostor doplňují jemné závěsy a barevnost běžných věcí každodenního života.

Dům na Zbraslavi

Lokalita: Praha-Zbraslav, Česko
Studio: Martin Neruda Architektura
Autor: Martin Neruda
Spolupráce: Petr Hanzal
Zahrada: Lada Piskáčková
Rok: 2018 – 2021
Užitná plocha: 174 m2

red