boq dobris photo by alex shoots buildings 33
Galerie(20)

Obytný soubor v Dobříši je navržený s respektem k místu a lidem

Jak může vypadat moderní rezidenční bydlení, které sbírá jedno ocenění za druhým? Podívejte se s námi do Dobříše, městečku na půli cesty mezi Prahou a Plzní.

V České republice přetrvává trend vlastnického bydlení, který v západní Evropě není úplně typický. V důsledku zdražování bytů a zvyšování nájmů v rámci větších měst, čím dál více lidí volí rezidenční bydlení v soukromém vlastnictví v dojezdové vzdálenosti. Jedním z lukrativních míst se tak stala Dobříš, ležící 35 kilometrů od Prahy a 55 km od Plzně.

boq dobris 02 photo by alex shoots buildings 1
boq dobris photo by alex shoots buildings 12
boq dobris photo by alex shoots buildings 13
boq dobris photo by alex shoots buildings 16
boq dobris photo by alex shoots buildings 17
boq dobris photo by alex shoots buildings 18
boq dobris photo by alex shoots buildings 19
boq dobris photo by alex shoots buildings 1

Dobříš nabízí mimo jiné dobrou dostupnost do zmíněných center, za hodinu dojedete do Prahy i pomocí hromadné dopravy. Zároveň láká atraktivní polohou blízko přírody – přímo z Dobříše totiž vybíhají turistické trasy po celých Brdských lesích, projít se můžete i k vodní nádrži Slapy. Stává se tedy pravidlem, že tato místa lákají zájemce o koupi domu čím dál více.

„Kostka v kostce“

Co se týče lokality Za Větrníkem, v její první stavební fázi se jedná o tři dvojdomy (6 bytových jednotek) ve tvaru krychle, které jsou ozvláštněny předsazenou dřevěnou konstrukcí, díky čemuž se označují také jako „kostka v kostce“.

Díky svým velkým oknům nabízejí množství výhledů do okolní krajiny. Spojení s vnějším prostředím je podpořeno také díky tomu, že téměř z každé místnosti je možné projít na zahradu či balkon. Lokalita se osvědčila, a tak je v současnosti připravováno na 39 dalších domů, které však pravděpodobně budou ochuzeny o dřevěnou konstrukci.

boq dobris photo by alex shoots buildings 14
Krychle přirozeně zapadá do krajiny. | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Zmíněné tři „kostky v kostce“ pak zvítězily v soutěži BigSEE Architecture Award 2020 – porotu zaujal jednotný ráz lokality, který stavby určily a zároveň akcentace potřeby soukromí na pozemku.

Krychli doplňuje „ocelová zahrádka“

Jednoduchá krychle (hmota samotného domu řešená v bílé omítce) je doplněna o předsazenou ocelovou konstrukci s dřevěnou výplní, která plní několik funkcí – jelikož je venkovní konstrukce oproti hmotě domu pootočena, vytváří tak zákoutí zahrady, kam lze uložit zahradní náčiní, či další zahradní propriety. Zároveň také odstiňuje vnitřní prostory, což obyvatelé ocení zejména v teplých letních dnech.

Pro zvýšení tohoto komfortu je možné nechat dřevěnou konstrukci zarůst popínavými rostlinami, čímž získají obyvatelé nerušené a intimní místo na zahradě k relaxaci či společnému venkovnímu posezení. Autoři popisují, že pracovali s myšlenkou jednoduché hmoty se smysluplnou dispozicí a s nevšedním zevnějškem.

boq dobris photo by alex shoots buildings 24
Zákoutí u zahrádky je možné nechat obrůst popínavkami. | Zdroj: Alex Shoots Buildings

V interiéru se nachází několik obytných místností – na vstupní část navazuje šatna, toaleta a pracovna/pokoj hosta, dále se dostáváme do velkého obytného prostoru s kuchyní a jídelnou. V horním podlaží nalezneme dva pokoje s koupelnou a oddělenou část (zvanou také jako rodičovská) s ložnicí, šatnou a další koupelnou.

Do budoucna můžeme očekávat další rezidenční domy na čtvercovém či obdélném půdorysu. Podle vizualizací se jedná o bílé krychle či kvádry s akcentem dřeva ve formě vstupního prostoru či schodiště.

Architekti Jana a Miroslav Stachovi k tomu na webu projektu dodávají: „V lokalitě je navrženo hned několik typů domů, které se liší svou velikostí. Dispozice se odehrávají na čtvercovém či obdélníkovém půdoryse, s důrazem na propojení se zahradou. Jednotlivé typy domů jsou vymyšleny tak, aby v co nejvyšší možné míře využívaly orientace ke světovým stranám pro proslunění interiéru.“

Obytný soubor Za Větrníkem

Autor: boq architekti
Umístění: Dobříš
Země projektu: Česká republika
Realizace: 2019

Kateřina Tobiášková