Obytný soubor v Dobříši je navržený s respektem k místu a lidem

boq dobris photo by alex shoots buildings 33
Zdroj: Alex Shoots Buildings

Jak může vypadat moderní rezidenční bydlení, které sbírá jedno ocenění za druhým? Podívejte se s námi do Dobříše, městečku na půli cesty mezi Prahou a Plzní.

V České republice přetrvává trend vlastnického bydlení, který v západní Evropě není úplně typický. V důsledku zdražování bytů a zvyšování nájmů v rámci větších měst, čím dál více lidí volí rezidenční bydlení v soukromém vlastnictví v dojezdové vzdálenosti. Jedním z lukrativních míst se tak stala Dobříš, ležící 35 kilometrů od Prahy a 55 km od Plzně.

Dobříš nabízí mimo jiné dobrou dostupnost do zmíněných center, za hodinu dojedete do Prahy i pomocí hromadné dopravy. Zároveň láká atraktivní polohou blízko přírody – přímo z Dobříše totiž vybíhají turistické trasy po celých Brdských lesích, projít se můžete i k vodní nádrži Slapy. Stává se tedy pravidlem, že tato místa lákají zájemce o koupi domu čím dál více.

„Kostka v kostce“

Co se týče lokality Za Větrníkem, v její první stavební fázi se jedná o tři dvojdomy (6 bytových jednotek) ve tvaru krychle, které jsou ozvláštněny předsazenou dřevěnou konstrukcí, díky čemuž se označují také jako „kostka v kostce“.

Díky svým velkým oknům nabízejí množství výhledů do okolní krajiny. Spojení s vnějším prostředím je podpořeno také díky tomu, že téměř z každé místnosti je možné projít na zahradu či balkon. Lokalita se osvědčila, a tak je v současnosti připravováno na 39 dalších domů, které však pravděpodobně budou ochuzeny o dřevěnou konstrukci.

boq dobris photo by alex shoots buildings 14
Krychle přirozeně zapadá do krajiny. | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Zmíněné tři „kostky v kostce“ pak zvítězily v soutěži BigSEE Architecture Award 2020 – porotu zaujal jednotný ráz lokality, který stavby určily a zároveň akcentace potřeby soukromí na pozemku.

Krychli doplňuje „ocelová zahrádka“

Jednoduchá krychle (hmota samotného domu řešená v bílé omítce) je doplněna o předsazenou ocelovou konstrukci s dřevěnou výplní, která plní několik funkcí – jelikož je venkovní konstrukce oproti hmotě domu pootočena, vytváří tak zákoutí zahrady, kam lze uložit zahradní náčiní, či další zahradní propriety. Zároveň také odstiňuje vnitřní prostory, což obyvatelé ocení zejména v teplých letních dnech.

Pro zvýšení tohoto komfortu je možné nechat dřevěnou konstrukci zarůst popínavými rostlinami, čímž získají obyvatelé nerušené a intimní místo na zahradě k relaxaci či společnému venkovnímu posezení. Autoři popisují, že pracovali s myšlenkou jednoduché hmoty se smysluplnou dispozicí a s nevšedním zevnějškem.

boq dobris photo by alex shoots buildings 24
Zákoutí u zahrádky je možné nechat obrůst popínavkami. | Zdroj: Alex Shoots Buildings

V interiéru se nachází několik obytných místností – na vstupní část navazuje šatna, toaleta a pracovna/pokoj hosta, dále se dostáváme do velkého obytného prostoru s kuchyní a jídelnou. V horním podlaží nalezneme dva pokoje s koupelnou a oddělenou část (zvanou také jako rodičovská) s ložnicí, šatnou a další koupelnou.

Do budoucna můžeme očekávat další rezidenční domy na čtvercovém či obdélném půdorysu. Podle vizualizací se jedná o bílé krychle či kvádry s akcentem dřeva ve formě vstupního prostoru či schodiště.

Architekti Jana a Miroslav Stachovi k tomu na webu projektu dodávají: „V lokalitě je navrženo hned několik typů domů, které se liší svou velikostí. Dispozice se odehrávají na čtvercovém či obdélníkovém půdoryse, s důrazem na propojení se zahradou. Jednotlivé typy domů jsou vymyšleny tak, aby v co nejvyšší možné míře využívaly orientace ke světovým stranám pro proslunění interiéru.“

Obytný soubor Za Větrníkem

Autor: boq architekti
Umístění: Dobříš
Země projektu: Česká republika
Realizace: 2019

Kateřina Tobiášková