Nízkoenergetický rodinný dům na vodě
Galerie(17)

Nízkoenergetický rodinný dům na vodě

Celoročně obývaný plovoucí dům pro čtyřčlennou rodinu stojí při pravém břehu řeky Váh a vznikl spojením představ investora a znalostí zkušených lodních architektů. Nedaleko od chráněné přírodní oblasti se podařilo postavit dům, jehož dopad na životní prostředí je minimální a s břehem jej vedle mola pojí už jen jeden elektrický kabel a nic víc.

Plovoucí rodinný dům se nachází v katastru města Komárno. Místo na pravém břehu Váhu je obklopeno krásnou přírodou, takže umožňuje klidné bydlení a odpočinek, zároveň je však v pěší vzdálenosti od města. Objekt je navržen jako nízkoenergetická montovaná dřevostavba s difúzně otevřenou skladbou stěn a odvětranou dřevěnou fasádou. Hmotu objektu tvoří dva vzájemně posunuté kvádry. Díky tomuto posunutí vznikla příjemná terasa v prvním patře a zároveň došlo k zastřešení spodní terasy a hlavního vstupu. Základ rodinného hausbótu tvoří tři příčně spojené železobetonové pontony vyplněné expandovaným polystyrénem, který zabezpečuje jejich nepotopitelnost.

Z břehu je k nízkoenergetickému plovoucímu domu přivedena pouze elektřina, vše další si dům zabezpečuje sám. V jednom z pontonů je zabudována domácí biologická čistička odpadních vod, která umožňuje vypouštění vyčištěné vody přímo do řeky. Pitnou vodu je sice nutné do domu donášet, ale na mytí, praní i vaření lze díky filtrační soustavě využívat vodu z Váhu. Pro ohřev vody a vytápění je rodinný dům vybaven tepelným čerpadlem vzduch-voda a nízkoenergetických standardů dosahuje i díky nucenému větrání s rekuperací.

Plovoucí nízkoenergetický dům
autor: MANDL- Living on Water, s.r.o., Peter Mandl, Jiří Mandl
klient: soukromá osoba
dokončení: 2010, Slovensko

-vb-

zdroj: MANDL-Living on Water, s.r.o.
foto: Katarína Dohnányová