Železobetonové skelety s variabilním opláštěním jsou na vzestupu

Železobetonové skelety s variabilním opláštěním jsou na vzestupu

Statistiky vyhledávání dnes jasně ukazují, že v Česku jsou pod pojmem montované stavby zažité především dřevostavby. Ať trámové nebo sendvičové. V minulosti to byly zase především panelové domy, které umožnily masovou výstavbu městských sídlišť.

Dřevostavby stejně jako panelové domy změnu své funkce v budoucnu velmi omezují. Stavby, které se naopak ukázaly jako snadno rekonstruovatelné a u kterých se snadno změnila i jejich funkce, jsou hlavně staré průmyslové stavby se skeletovou konstrukcí. Z řady z nich jsou dnes moderní administrativní nebo obytné budovy s designovými loftovými byty, které vdechly nový život celým čtvrtím. Snadnou modernizaci umožňují také skeletové stavby z druhé poloviny 20. století s lehkými obvodovými plášti, ať už se jedná o obchodní nebo třeba školní budovy.

Promýšlení staveb s ohledem na jejich možné využití v budoucnu začínají požadovat i regulátoři, aktuálně je to vidět například v dotačním programu Fondu rozvoje kapacit mateřských a základních škol MŠMT.

Skeletová prefabrikovaná konstrukční soustava

Pokud se developer s architektem rozhodnou pro skeletovou stavbu, mají zpravidla na výběr mezi monolitickým skeletem zhotoveným na stavbě nebo prefabrikovaným železobetonovým, případně ocelovým systémem. Prefabrikace, stejně jako u jiných stavebních systémů, zrychluje a zlevňuje celou stavbu a umožňuje dosahovat lepších vlastností stavby zejména v kvalitě povrchů a napojení jednotlivých částí konstrukce. Příkladem prefabrikované železobetonové nosné konstrukční soustavy je Skeletsystem Goldbeck, který vyvinula a dnes úspěšně staví firma, v minulosti známá především svými stavbami průmyslových a administrativně-obchodních budov. Skeletsystem se dnes používá při stavbě rodinných domů, jejich souborů i individuálních náročných projektů.

Jak společnost Goldbeck vnímá budoucnost stavění, najdete nejen na stránkách věnovaných samotnému systému www.skeletsystem.cz, ale také třeba v publikaci „Můj dům, moje ulice“, která nedávno vyšla pod záštitou Fakulty architektury ČVUT.

ZDROJ: PR článek společnosti GOLDBECK Prefabeton, s.r.o.

RubrikyMontované domyŠtítky