Rakouský architekt vsadil na dřevostavbu s materiály fermacell
Galerie(7)

Rakouský architekt vsadil na dřevostavbu s materiály fermacell

Partneři sekce:

„Lehká prefabrikace na bázi rámových konstrukcí dřeva bývá často spojována s uniformitou, malou architektonickou kreativitou a nízkou vůlí spolupráce s architekty. Firma RD Rýmařov si tyto nedostatky uvědomuje a hledá možnosti negovat uvedené argumenty. Proto možnost realizovat „GreenWell Conference & Coaching Centre“ byla chápána v Rýmařově jako velká výzva.“

I tato slova obchodního ředitele RD Rýmařov ing. Jiřího Pohloudka ukazují na rub a líc pozice lídra v oboru. Lícem je samozřejmě postavení „jedničky“, rubem však bývá nutnost postavit se jako první výzvám a „prosekávat“ tak cestu dalším výrobcům. Společnost RD Rýmařov ale na tento úkol není sama – kromě jiného se i u této realizace mohla spolehnout na lídra v oboru suché výstavby – na sádrovláknité materiály fermacell.

Ing. Miloš Kincel, ředitel prodeje Fermacell pro Českou republiku k tomu dodává: „Stěny a konstrukce s fermacellem mají prokazatelně lepší vlastnosti než srovnatelné zdi z cihel, sádrokartonu nebo jiných materiálů. Jsou ověřené, šetří čas a jsou řešené jedním typem desky bez komplikací a hrozby nevhodné volby. Navíc za nimi vždy stojí náš individuální servis. Z toho těží RD Rýmařov nejen u „běžných“ rodinných domů, ale i takovýchto unikátních a rozsahem velkých realizací.“

Hlavní náplní činnosti centra, realizovaného v letech 2011-2012, je trénink a vzdělávání vyššího managementu velkých nadnárodních společností. Konferenční centrum, jak je již podle názvu zřejmé, je realizováno v zelené filozofii a ve velmi moderní a progresivní architektuře podle návrhu architekta Christiana Prassera, zakladatele ateliéru cp-architektur. „Cílem naší kanceláře je najít nejlepších odpovědí na řešení obsahově různorodých zadání.“, uvádí na svých stránkách (cp-architektur.com) Christian Prasser. Realizace centra umístěného asi 80 km od Vídně byla takovým zadáním. Všechny technologie pro výstavbu a provoz splňují vysoké ekologické parametry.GreenWell Conference & Coaching Centre je určeno pro skupinu 35 lidí, kteří mají k dispozici kompletní a maximálně komfortní zázemí. Ústředním místem je konferenční sál s 95 m2 plochy, k němu přiléhají tři menší jednací místnosti o 35 m2, recepce a lounge prostory. „Právě tady společnost RD Rýmařov použila netradiční postupy a vzhledem k rozsahům prostorů kombinovala netradičně pro naši firmu ocelovou a dřevěnou konstrukci. Pro optimalizaci výsledku jsme museli neustále porovnávat statické, energetické a ekonomické parametry. Nelehkým úkolem bylo vzhledem k rozměrům a vizím architekta osazování skleněných výplní kongresového sálu. Novým pro naši společnost bylo i řešení akustiky jednotlivých sálů.“, říká Jiří Pohloudek.

Nosnou konstrukci obvodových stěn tvoří dřevěná rámová konstrukce, obalená z obou stran sádrovláknitou deskou fermacell a vyplněná tepelnou izolací z minerální plsti. Toto opláštění přenáší horizontální a diagonální zatížení ze stropní konstrukce do úložné desky. Vnější stranu tvoří kontaktní zateplovací systém s tenkovrstvou omítkou nebo provětrávaná plechová/dřevěná fasáda. Vnitřní nosné i dělicí stěny jsou z dřevěné rámové konstrukce a oboustranného opláštění sádrovláknitými deskami fermacell.


Základní fakta k realizaci „GreenWell Conference & Coaching Centre“ Stollhof

Funkce: 30 apartmánů, fitness, jídelna, velká kongresová hala, 3 seminární místnosti pro výcvik vyššího managementu, 2x lounge, centrální kotelna, odpočinková místnost pro zaměstnance konferenčníhostřediska.
Autor: Christian Prasser
Investor: GreenWell, Revina SA
Generální dodavatel: RD Rýmařov
Investiční náklady: cca 5 milionů Eur
Místo: Stollhof, Rakousko
Rok: Realizace – 2011 až 2012

–>–>