Dřevostavba na vodě
Galerie(13)

Dřevostavba na vodě

Pokud se chcete přesvědčit, že dřevostavby a voda jdou dohromady, vydejte se na řeku Váh. Poblíž Komárna potkáte dřevěný rekreační dům, který tu pluje na dvou nepotopitelných železobetonových pontonech. Plovoucí chata s označením  PCH 44 je určená pro sezónní využití od jara do podzimu a díky zabudovaným technologiím je velmi soběstačná.

Dva železobetonové pontony vyplněné expandovaným polystyrenem a spojené ocelovou konstrukcí drží nad vodou jednopodlažní rekreační dům ze dřeva. Dvanáct metrů dlouhá a přes šest metrů široká chata je řešena jako montovaná dřevostavba s odvětrávanou fasádou.

K izolaci stěn byla použita foukaná celulóza a vnější obložení fasády tvoří tepelně upravená severská borovice, která je v protiskluzové úpravě využita i na terase plovoucí chaty.

Charakteristická je střecha z pozinkovaného plechu, který pokrývá i boční stěny chaty. S pontony je tato dřevěná nástavba spojena podpůrnou ocelovou konstrukcí, která je k pontonům přichycena zabetonovanými maticemi.

Plovoucí dřevostavba je s břehem spojena vzpěrou a mostkem, kterým je veden elektrický kabel z přípojky na břehu.

Dům je uzpůsoben k možnému napojení na vodovodní síť, připojen ovšem není. Pitná voda je donášena, užitková pak čerpána přímo z řeky a zpracovávaná ve filtrační soustavě.

Odpad je řešen domácí čističkou odpadních vod, která je zabudována v jednom z pontonů. Vyčištěná voda může být díky svým parametrům vypouštěna přímo do řeky. Topení není vzhledem k sezónnímu využívání domu řešeno, případně lze využít elektrických ohřívačů a infrazářičů. Řešení vnitřního prostoru chaty je maximálně jednoduché.

Dvě ložnice jsou propojeny hlavním obývacím prostorem s kuchyňským koutem, kde na první pohled zaujme nápaditě barevná podlaha, kterou podtrhuje převážně bílé vybavení pokoje a barevné doplňky. Zásadním prvkem projektu je kompletní prosklení stěny směrem k vodě, které je provedeno hliníkovými rámy s izolačními dvojskly. Nechybí ani koupelna se sprchovým koutem a technická místnost pro filtrační soustavu.

Plovoucí chata PCH 44
autor: MANDL- Living on Water, s.r.o., Peter Mandl, Jiří Mandl
klient: soukromá osoba
dokončení: 2012, Slovensko

-vb-

zdroj: MANDL-Living on Water, s.r.o
foto: Katarína Dohnányová