Dům Ve Skrejši: Poetické obydlí se stalo součástí lesa

Navrhnout a realizovat projekt rodinného domu, který je plně funkční, zasazený do krajiny a přitom nic nepředstírá, je dnes velké umění. Dům v lese (nebo podle své polohy přezdívaný rovněž Dům Ve Skrejši) takový naštěstí je.

Jeho do dvou objektů dělená stavba vzdává hold svému umístění, sází na skandinávskou jednoduchost a nenáročné provedení stavby ve svahu, i na kvalitu léty prověřených materiálů. A je celý velmi příhodně skrytý v lese, což jeho obyvatelé jistě ocení.

Výhody a omezení, plynoucí z umístění budoucí stavby, jsou vždy provázány systémem trade-off. Chcete-li směny. Pokud si zvolíte parcelu, kde topografii terénu vyhladíte bagry do roviny a vyklučíte z kořenů veškerou vegetaci, získáte ideální prostor pro dokonalé vlastní rozplánování. Budete mít všechno tam, kde sami potřebujete.

refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 35
refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 34
refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 18
refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 22
refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 23
refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 25
refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 32
refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 33

Protipólem tohoto přístupu je tolerance a respekt k prostředí, při němž necháte vzrostlé stromy stát, a do terénu invazivně nezasáhnete. Což vás v průběhu plánování bude silně omezovat, a složky živého i neživého prostředí budou projekt neustále ovlivňovat. Zdálo by se, že první představený přístup je tedy příhodnější, praktičtější. Tehdy ale nazrává čas na směnu, trade-off.

Stačí ponechat les

Když totiž ponecháte původní stromy stát, protože jste jim přizpůsobili svůj projekt, po realizaci máte chlad a stín. Přirozenou a přírodní klimatizaci, okamžitě. Máte dokonalou zahradu hned za okny. V netknutém prostředí nemusíte čekat celé dekády, než se dům skryje pod jejich korunami.

Nemusíte pracně vytvářet zdání harmonie s okolím, protože ji už máte. I když tedy přináší varianta s větší tolerancí výraznější omezení pro plánování, v konečném součtu vyjdete s takovým projektem možná lépe.

V případě Domu v lese byla původní ambice investora, a to umožnit obydlí splynout s prostředím, dosažena hned v moment dokončení stavby. A to se cení.

refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 13 min
Dům Ve Skrejši | Zdroj: Kamil Saliba

Bydlení pod korunami stromů

Investor přitom spolu s architekty ze studia refuel nemusel předlouze přemýšlet o tom, kterou cestou realizace se vydá. Byl si vědom toho, že hodnota parcely vychází z toho, že se nachází v místech, kde se okrajové partie předměstí Brna mění z vesnic na chatařský venkov. A kde je tedy akcent na přírodu logicky nadřazen požadavkům městského sterilního komfortu.

Mírně svažitý pozemek, k jihu exponovaný, předjímal nutnost zástinu a tím i ponechání stromovité vegetace. Proto bylo zřejmé, že stavba za svůj kryt vezme háj borovic. Svah, směřující k malé říčce, Rakovci, také orientoval osu výhledů z budoucí domácnosti. Teď jen, jak to sestavit dohromady.

refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 28
Dům Ve Skrejši | Zdroj: Kamil Saliba

Tým studia refuel se po zvážení rozhodl rozdělit zamýšlený dům do dvou částí. Objektu s technického určení a objektu ryze obytného. Přičemž první část může z odstupu využít blízkosti dopravní komunikace, a sloužit současně jako garáž (a také dílna), zatímco obytný prostor může být plně vyhrazen potřebám lidí.

Programové členění přitom vychází z dispozic svahu: vstupní podlaží je přístupno zádveřím, na nějž navazuje šatna, pracovna a ložnice s koupelnami.

Dále po jednoramenném schodišti scházíme do otevřeného obytného prostoru v prvním nadzemním podlaží. Zde jsou provozy seřazeny podle míry exponovanosti a frekvence využití. Prim má kuchyně, na ni navazuje jídelna, sezení u krbu a malý salónek. Parter je volný, dělený pouze nábytkem, s výjimkou vsazeného „bloku“ pro hygienické zázemí.

refuel 131 Skrejs Kamil Saliba 24
Dům Ve Skrejši | Zdroj: Kamil Saliba

Příroda je nejlepší investicí do budoucna

Z hlediska materiálového řešení je dvou-stavba uchopena jako kombinace vnější dřevěné fasády, zpod které vystupuje pohledový beton.

Dřevo i beton přitom pronikají celým interiérem. Napojení vnitřního a vnějšího prostředí tu velmi intenzivně zprostředkovává prosklená část přízemí, vytvořená z černých hliníkových posuvných portálů.

Podlahou je kamenná z břidlice s příměsí oxidů železa, podhled stropu nad prvním nadzemním podlaží z dřevěných lamel je pak analogií obkladu fasády.

Výsledkem je upřímné ztvárnění domu v lese, který vyniká kouzelnou atmosférou. Protože se jeho majitel rozhodl, že zachování okolní krajiny je pro kvalitu bydlení do budoucna lepší investicí.

Dům v lese / Dům Ve Skrejši

Lokalizace: Skrejš, Mokrá Hora, Brno, Česká republika
Architektonické studio: refuel
Vedoucí projektu: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Libor Šupler
Realizace: 2020
Investor: soukromá osoba

Radomír Dohnal