50 odstínů šedi. Chata Nové Hamry navazuje na dědictví Krušných hor

Jen pár metrů od okraje lesa, uhnízděný mezi stromy, vyrůstá směrem k vrcholkům smrků v Krušných horách víkendový dům. Ve srovnání se sousedními stavbami skoro vypadá, jako by ho pohltily lesy…

Vzhledem a tvarem sice chata vychází z místní přírody a koloritu, zběžně připomíná i klasické tvarosloví venkovských domů. Výrazněji však převažuje aerodynamická hranatá silueta, v níž klasická střecha a stěna vzájemně splývají.

V návrhu architektonického studia NEW HOW lze najít všechny odstíny šedé. „Šedou můžete vidět ve stínech stromů, v žulových a čedičových skaliscích a dokonce i v tmavě zelených jehlách a kmenech zdejších smrků, které jsou tak typické pro lesy Krušných hor,“ vysvětlují autoři návrhu.

new how weekend house nove hamry petr polak 11 1200
new how weekend house nove hamry petr polak 10 1200
new how weekend house nove hamry petr polak 09 1200
new how weekend house nove hamry petr polak 08 1200
new how weekend house nove hamry petr polak 07 1200
new how weekend house nove hamry petr polak 06 1200
new how weekend house nove hamry petr polak 05 1200
new how weekend house nove hamry petr polak 04 1200

„Od začátku bylo jasné,a že fasáda a střecha rekreačního domu by měly být pokryty hliníkem v podobně tmavém odstínu. Struktura fasády byla použita k vytvoření intenzivního drsného povrchu, který nejasně připomíná naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové kmeny. Jeho barva a povrch však nejsou jedinými nápadnými aspekty tohoto domu.“

Přísně hravý dům

Na první pohled chata vypadá jako postavená z dětské stavebnice. Habitus je výrazně hranatý, připomíná sice klasický venkovský dům se sedlovou střechou, všechny tvary a proporce jsou však výrazně předimenzované, což stavbě dodává nepopiratelnou přitažlivost. To velmi dobře koresponduje s použitými materiály a barvami.

new how weekend house nove hamry petr polak 03 1200
Chata Nové Hamry | Zdroj: Petr Polák

Tmavý až industriálně vyhlížející fasádní hliníkový obklad zjemňují dřevěné stěny a podhled chráněné terasy, jež přechází v krytý vchod do domu. „Vnější podoba byla vytvořena skrze mnoho přesně nastavených prostorových scén interiéru,“ popisují architekti, „a na základě sezónně se měnících místních klimatických podmínek, jelikož sněhové zatížení v zimě vyžaduje strmý úhel střechy. Myšlenka „rozhledny“ zároveň určuje výšku domu zevnitř. Měla by spíše připomínat věž než dům a měla by sloužit také jako úkryt.“

Myšlenkami až do oblak

Vnější habitus stavby se propsal do jejího vnitřního uspořádání, nemá pouze dvě podlaží, ale tři, přičemž charakter každého z nich je dán funkcí, kterou má plnit. První nadzemní podlaží je takzvanou denní zónou s hlavním společenským prostorem s kuchyní a centrálním krbem – místo setkávání a živé konverzace.

Další podlaží bychom mohli nazvat alternativním, volnočasovým nebo jednoduše hernou. Je totiž otevřenou galerií, která je s přízemím provázána podlahou/stropem, v jejíž části je zabudována síť, která opticky i fakticky, a také akusticky propojuje obě podlaží. „Síť funguje jako odpočinkový prostor. Je to místo, kde můžete popustit uzdu své fantazii. Sedět v síti a nemít pevnou půdu pod nohama má něco společného se snem o létání, stejně jako dívat se nahoru do nebe.“

new how weekend house nove hamry petr polak 17 1200
Chata Nové Hamry | Zdroj: Petr Polák

Jsou zde také spací koutky a koupelna. Velmi zajímavě řešený je rovněž prostor v nejvyšší úrovni, jehož charakter je určen už umístěním. Pokojík ve „věži“ je ateliér, knihovna a útočiště v jednom. Čtvercové okno o straně v délce 2,5 m je virtuálním obrazem s denně se měnící scenérií. V podúrovňovém, částečně zapuštěném suterénu se nachází technické zázemí domu.

Výhledově počítají majitelé s tím, že budou dům využívat celoročně. Dispozičně je proto již nyní upraven tak, aby se zde mohlo vyspat i deset lidí. V budoucnu by měla být rozšířena rovněž energetická koncepce stavby – nyní slouží jako tepelný zdroj nepříliš účinný otevřený krb a elektřina.

Stavba je však již vybavena připojovacími body pro střešní fotovoltaický systém a vertikální větrné turbíny jako prostředek pro realizaci myšlenky energeticky soběstačného života.

new how weekend house nove hamry petr polak 22 1200
Chata Nové Hamry |

O studiu

Architektonické studio NEW HOW svou prací navazuje na zkušenosti předešlé kanceláře architecti.cz a samostatné tvorby svých zakládajících členů, architektů Davida Zámečníka a Filipa Havliše. Ať už se jedná o drobný design, interiér, dům nebo urbanismus, snaží se architekti v procesu navrhování vždy tvořit a spolupracovat s klientem, ideálně od studie až po realizaci.

Během dlouholeté praxe si potvrdili, že jedině tak lze garantovat kvalitní výsledek a konečnou spokojenost na obou stranách. Za dobu své existence studio obdrželo několik ocenění v architektonických soutěžích a jejich projekty i realizace byly publikovány v rozličných odborných médiích. Dosavadním největším úspěchem studia bylo vítězství v mezinárodní architektonické soutěži na Novou Kežmarskou chatu ve Vysokých Tatrách na Slovensku.

Chata Nové Hamry

Návrh: NEW HOW architekti
Autor: Ing. arch. David Zámečník, architekt + generální projektant
Spoluautor: Ing. arch. Radovan Záborský, spolupráce na studii
Umístění projektu: Nové Hamry, Krušné hory, Česká republika
Projekt: 2018
Dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 81 m2
Hrubá podlahová plocha: 190 m2
Užitná plocha: 140 m2
Plocha pozemku: 975 m2

Daniela Bartošová