Dům za zdí

Obvykle nejsme velkými zastánci toho, když se dům odstřihává od svého okolí. Někdy je ale kontext tak extrémní, že nezbývá, než se od něj izolovat. Pozemek, na kterém vznikl rodinný dům od studia Mjölk architekti, sousedí s rušnou komunikací. Aby tedy mohlo v její těsné blízkosti vzniknout klidné bydlení, rozhodli se architekti vybudovat na hranici pozemku betonovou zeď.

Nový dům má díky použitým materiálům a jednoduché barevnosti skandinávský nádech, který je ale na úpatí Jizerských hor zcela na místě. Tam, kde je dnes nový dům, stávala více než sto let stará tradiční stavba, jejíž technický stav ale znemožňoval další využití. Byly z ní zachovány pouze kamenné sklepy, které posloužily jako základ nového objektu.

Betonová zeď nejen snižuje množství hluku z vedlejší silnice ale také vymezuje venkovní vstupní prostory do domu
Na původních kamenných základech vyrostly dvě dřevěné nástavby.
Kombinace kamene a černého nátěru dává objektu severský nádech.
Ložnice je plná dřeva.
V interiéru je kombinována textura kamene a všudypřítomné dřevo.
Vodovod je veden v přiznaných měděných trubkách které jsou součástí severského designu.
V ložnici visí ze stropu skříně které nezabírají tolik místa a nechávají prostor ložnice šatny a koupelny propojený v jednom celku.
Pracovna

Odvážný a také trochu riskantní plán vyšel a dnes bydlí klienti v krásném moderním domě, který si uchoval kousek historické duše svého předchůdce, opepřený severskou estetikou s lehkým dotekem industriálu.

Betonová zeď nejen snižuje množství hluku z vedlejší silnice, ale také vymezuje venkovní vstupní prostory do domu. Za zdí se nachází malý dvorek s výhledem na Ještěd, který je rozcestníkem mezi vchodem do rodinného domu, výminku a schody do níže položené zahrady.

Na starém kamenném sklepě za betonovou zdí tak stojí vlastně domy dva – rodinný dům a malý výminek pro mladého mořeplavce, syna klientů, který po většinu roku brázdí oceány za kormidlem zaoceánských lodí.

Na původních kamenných základech vyrostly dvě dřevěné nástavby.
Na původních kamenných základech vyrostly dvě dřevěné nástavby. |

Konstrukce nových částí domu je dřevěná. Střecha z asfaltových pásů společně s černou, térem natřenou fasádou nechává vzpomenout na objekt šupny (kůlny), která na tomto místě v minulosti stávala.

Dům rodičů je ze dvou staveb složitější, jelikož jeho stavební program musel absorbovat potřeby hned tří lidí – sympatických manželů a jejich dcery. Ve dřevěné nástavbě nad stropem původních sklepů jsou situovány ložnice, pracovna, koupelny s toaletou a venkovní dvorek se saunou. Saunování je příjemným zpestřením krutých severských zim, a tak klienti saunu téměř nenechají vychladnout.

Ložnice je plná dřeva.
Ložnice je plná dřeva. |

Obytný prostor domu je z obou stran vymezen velkými okny. Okno na jihozápadní fasádě otevírá výhled do údolí Harcovského potoka a směrem na Ještěd, zatímco okno severní nabízí pohled do již zmíněného saunovacího dvorku. O několik schodů níže je obýváková podesta s krbovými kamny a široké schodiště do kuchyně s jídelnou, které jsou napojeny na dolní, obytnou část zahrady. Zbytek prostorů sklepa je užíván jako technické prostory a sklady.

V interiéru je kombinována textura kamene a všudypřítomné dřevo.
V interiéru je kombinována textura kamene a všudypřítomné dřevo. |

Navrhování interiérů si architekti užili. V domě je mnoho na míru navržených prvků. V koupelnách jsou/nejsou vodovodní baterie, některé nahradilo měděné vedení a zahradní kohouty. V ložnici visí ze stropu skříně, které nezabírají tolik místa a nechávají prostor ložnice, šatny a koupelny propojený v jednom celku. V kuchyni jsme zase pro změnu navrhli linku tak, aby nezmizely původní žulové bloky, ze kterých je celá dolní stavba postavena.

Nepřehlédněte: Jídelna ve stylu scandi

Zahrada domu je skromná, ale krásná. Několik vzrostlých stromů, dává domu kulisu horského lesa. Na zahrádce ještě přibylo pár květináčů, kam paní domu chodí pro čerstvé bylinky.

Vodovod je veden v přiznaných měděných trubkách které jsou součástí severského designu.
Vodovod je veden v přiznaných měděných trubkách které jsou součástí severského designu. |
Místo: Liberec
Autoři: Jan Mach, Jan Vondrák, Lukáš Holub/Mjölk architekti
Projekt: 2014
Realizace: 2018
TEXT: RED
FOTO: BOYS PLAY NICE, MJÖLK