Dům v mřížce: Bydlení s venkovními pokoji, které se otevírají do krajiny

Na okraji Trnavy roste nová obytná čtvrť. Struktura zástavby přechází od sítě řadových domů přes hustou šachovnici domů až po velké okrajové parcely s výhledy do přírodního prostředí blízké rekreační zóny. Právě zde se našel dostatečný prostor, kde mohli autoři z BEEF ARCHITEKTI rozvinout svůj koncept přízemního domu s rozsáhlým rozšířením bydlení do exteriéru.

Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasu/terasy, bylo v tomto případě nahrazeno otevřenou obytnou krajinou s nárazníkovými zónami různých proporcí. Osnova vzájemně propojených monolitických stěn a zasklení vytváří kompozici, která se otevírá nebo uzavírá – v reakci na orientaci ke světovým stranám, potřebnou míru soukromí a kontakt s exteriérem.

Dům v mřížce
Dům v mřížce
Dům v mřížce
Dům v mřížce
Dům v mřížce
Dům v mřížce
Dům v mřížce
Dům v mřížce

Horizontální konstrukce přesahují obvodový plášť o dva až pět metrů. Vyplňují pomyslný čtvercový půdorys a rozšiřují obytnou plochu domu o „venkovní pokoje“. Prostor s možností dodatečného stínění screenovými žaluziemi vytváří ideální obytné prostředí i v horkých letních měsících. Atrium vnáší do hluboké dispozice světlo, což podporuje myšlenku propojení bydlení s venkovním prostředím a zároveň zachovává soukromí před sousedy.

Otevřenost především

Celým prostorem od vstupu do zahrady prochází nerušená pohledová osa. Jako příklad lze uvést velkou garáž, která je prosklením propojena s exteriérem a vstupním prostorem. Poctivá technická kvalita prostoru umožnila bezproblémovou adaptaci jeho části na domácí posilovnu. Půdorys je díky dostatečné prostorové rezervě připraven na budoucí změny požadavků.

Dům v mřížce
Dům v mřížce | Zdroj: Matej Hakár
Dům v mřížce
Dům v mřížce | Zdroj: Matej Hakár
Dům v mřížce
Dům v mřížce | Zdroj: Matej Hakár

Otevřený denní prostor domu je přístupný vedle křídla pro hosty s vlastním zázemím. Denní zóna s dvojitou perspektivou, s rozsáhlým prosklením orientovaným jak na jihozápad – do zahrady, tak do protějšího atria, zahrnuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň. Posuvná křídla zasklení stírají hranici mezi interiérem a exteriérem. V letních měsících se obytný prostor z velké části přesouvá na zastíněnou terasu.

Čistota řešení

Monolitické nosné stěny doplňuje dvojice ocelových sloupů. Vnější verandy jsou navrženy jako subtilní ocelové konstrukce, které umožňují nejen zachovat štíhlou proporci prvků, ale také integrovat stínění a osvětlení v rovině obkladu. Čistotu řešení podtrhují zapuštěné rámy zasklení.

V pohledech jsou viditelné pouze hliníkové profily posuvných křídel. V exteriéru jsou fasády domu sjednoceny obkladem z cementovláknitých desek a rastrem z šedých obkladů. Klasicky komponovaná střecha je zakončena vrstvou vegetačního substrátu a extenzivní zelení.

Dům v mřížce
Dům v mřížce | Zdroj: Matej Hakár
Dům v mřížce
Dům v mřížce | Zdroj: Matej Hakár
Dům v mřížce
Dům v mřížce | Zdroj: Matej Hakár

Střídmý princip řešení interiéru staví do popředí prostorové kvality domu. Velké plochy stěn, podlah a vestavěného nábytku jsou členěny hrou se strukturou materiálů. Hladké povrchy se střídají s povrchy strukturovanými. Otevřený prostor doplňuje jen několik nábytkových solitérů – například kuchyňský ostrůvek s vinotékou. Dveře a úložné prostory jsou integrovány do vestavěného nábytku.

„Vyčištěním“ výsledné podoby vznikla v Trnavě realizace, která v místním kontextu vyniká neobvyklou strohostí. Elegance se skrývá v prostorovém řešení, které těží z velkorysých vstupních podmínek. Architekti pracovali s jednoduchou materialitou, nechali vyniknout samotnou strukturu prostorů domu a hru světla na čistých plochách.

Dům v mřížce

Lokalita: Trnava, Slovensko
Studio: BEEF ARCHITEKTI
Autoři: Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík, Lukáš Valenčin, Zuzana Capková
Rok dokončení 2021
Užitná plocha 296 m²