Rekreační dům jako stvořený pro teplé letní noci

Partneři sekce:

Na velkorysé zahradě ve Vajnorech vytvořili architekti z bratislavského studia Totalstudio rekreační objekt, který formálně odkazuje na kempinkové bydlení, ale také na tradiční architekturu Vajnor.

Bílý letní dům navrhli architekti Tomáš Tokarčík a Aleš Šedivec. Kompozičně se skládá ze tří klasických obdélníkových domů se sedlovými střechami, které jsou spojeny v jeden celek.

Letní dům ve Vajnorech
Letní dům ve Vajnorech
Letní dům ve Vajnorech
Letní dům ve Vajnorech
Letní dům ve Vajnorech
Letní dům ve Vajnorech
Letní dům ve Vajnorech
Letní dům ve Vajnorech

Každý z nich má jinou funkci. Snad největší výhodou je aktivní dialog s venkovním prostředím – krytá terasa, velká zahrada, kam se snadno vejde velký bazén, a přesto zbývá spousta místa na odpočinek.

Rozložení respektuje jednoduchou logiku

Vpravo je „noční dům“ se čtyřmi stejnými ložnicemi a koupelnou. Uprostřed řady se nachází „denní dům“.

Jedná se o otevřený obývací prostor s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a přímým vstupem na terasu. Třetí stejně velký dům patří k terase. Díky tomuto členění je každý kout plně využit – nenajdete zde chodbu ani hluchá místa. Pokoje jsou jako kabiny propojené přímo s obývacím prostorem.

„Konstrukčně se jedná o jednoduchou cihlovou budovu s ocelovou střešní konstrukcí. Dům je omítnutý, má dřevěná okna a střešní krytina je z vlnitého plechu. Terasu jsme pokryli vlnitým polykarbonátem. Stínění na terase je vyrobeno z tkaniny s reflexními hliníkovými pásky. Tuto tkaninu lze přemisťovat, takže intenzitu oslnění lze měnit podle potřeby v průběhu roku.

Letní dům ve Vajnorech
Letní dům ve Vajnorech | Zdroj: Eva Benková

Dům je vytápěn vzduchovým tepelným čerpadlem, rozvodu a udržení tepla napomáhá akumulační podlaha z broušeného betonu,“ prozrazují technické detaily stavby.

Totalstudio se nezaměřuje pouze na projekty domů a bytů, ale věnuje se různým tématům od nábytku až po městské čtvrti. Hlavní ambicí studia je vytvářet prostory, které jsou ekologicky a kulturně udržitelné.

„Upřímně věříme, že architektura může zásadně změnit náš život,“ říkají autoři letního domu ve Vajnorech. Totalstudio je trojnásobným držitelem národní ceny za architekturu CE ZA AR.

Letní dům ve Vajnorech

Architektonické studio: Totalstudio
Autoři: Tomáš Tokarčík, Mgr. Mgr. Tomáš Tokarkaitz, Tomáš Tokarkaitz, Mgr. art. Aleš Šedivec
Realizace: 2019 (CE ZA AR 2020 v kategorii RD)
Plocha pozemku: 1 317 m2
Užitná plocha: 81 m2 + terasa 50 m2
Umístění: Vajnory, Slovensko

Denisa Slančová