Lipová alej: Horský dům, kde dávají srnky dobrou noc

Malebné prostředí Jizerských hor dalo vzniknout modernímu horskému domu, který plní požadavky současného bydlení, ale zároveň respektuje okolní přírodu a ráz krajiny. Z jedné strany mu tak „kryje záda“ stará lipová alej a místo lišek tam dobrou noc chodí dávat srnky.

Dům na první pohled zaujme svými jednoduchými tvary, atraktivní kombinací hřejivého dřeva s odstíny antracitově šedé a také svým umístěním. Prakticky pár metrů od domu se nachází stoleté stromořadí ze vzrostlých lip, které spolu s horským prostředím dalo domu jeho jméno. Majitelé jej překřtili na libozvučně znějící Lipovou alej – Mountainhome. Pro jeho stavbu našli ideální prostor v malé vesnici nedaleko Janova nad Nisou.

RD Lipová alej
RD Lipová alej
RD Lipová alej
RD Lipová alej
RD Lipová alej
RD Lipová alej
RD Lipová alej
RD Lipová alej

Poblíž lze najít například skiareál Bedřichov a Severák, běžkařské tratě, bobovou dráhu a mnoho příležitostí ke koupání i turistice, například Jizerskohorské bučiny – první českou přírodní památku zapsanou na seznam UNESCO. Přitom se ale dům nachází prakticky ve stráni u lesa. Právě poloha je jeho největší devízou. Stavba leží uprostřed rozlehlé lesní zahrady ideální pro relaxaci nebo posezení s přáteli, ráno se tam zase chodí pást srnky. Dům si zamilovali majitelé natolik, že se sem nakonec přestěhovali trvale.

Severský minimalismus

Konstrukčně je dům řešený jako montovaná dřevostavba v difuzně otevřeném provedení. Stavba probíhala formou prefabrikace, tedy jednotlivé stěny byly zhotoveny ve výrobním závodě a následně smontovány až na stavbě. Díky tomu proběhla kompletní realizace velmi rychle, od výběru pozemku po převzetí stavby uběhl pouhý rok, i přestože stavbu značně komplikovala pandemie.

„U dřevostaveb nás oslovila hlavně rychlost výstavby a také architektonické řešení ve stylu severského minimalismu, který se u těchto staveb velmi často uplatňuje. Díky tomu, že dům splňuje nízkoenergetický standard, má navíc nízké náklady na provoz. Události posledních měsíců jen potvrzují, že nízká energetická náročnost budov je a ještě bude stále důležitější,“ popisuje majitelka domu Daniela Zumanová.

RD Lipová alej
RD Lipová alej | Zdroj: Vekra

O celkové podobě domu měli majitelé poměrně jasnou představu. Hlavním požadavkem bylo, aby architektonicky zapadal do lokality Jizerských hor a zároveň si nesl rukopis severské architektury. Z exteriéru tak stavbě dominují pravidelné rovné linie a kombinace antracitových prvků a přírodního dřevěného obložení, které bude přirozeně stárnout spolu s domem. Okna a vchodové dveře byly zvoleny v dřevohliníkovém provedení z řady Alu Design Quardat od značky Vekra.

„Dřevohliníková okna kombinují základ v podobě vícevrstvého dřevěného hranolu, který z vnitřní strany zůstává přiznaný, s vnějším hliníkovým opláštěním. Díky tomu se prvky vyznačují skvělými tepelně izolačními vlastnostmi, které splňují i přísné požadavky nízkoenergetických a pasivních staveb. Hliník je chrání před povětrnostními vlivy a zajišťuje jim dlouhou životnost a zároveň minimální nároky na údržbu. Právě pro tuto kombinaci užitných vlastností a minimalistického vzhledu jsou dřevohliníková okna hojně oblíbená architekty,“ říká Ing. Milena Tomčíková, produktová manažerka značky Vekra.

RD Lipová alej
RD Lipová alej | Zdroj: Vekra

Světlo, prostor, masiv

Dispozičně je dům řešený jako 4+kk s hlavním obytným prostorem, třemi ložnicemi a dvěma koupelnami. V případě potřeby se do něj tak pohodlně vejde větší rodina. Pro projekt padla volba na typovou dřevostavbu od Pily Martinice, na níž bylo provedeno několik změn.

Zrušila se technická místnost a namísto ní se zvětšila koupelna, v níž tak vzniklo místo pro saunu. Další velkou změnou bylo ponechání otevřeného krovu v hlavním obytném prostoru a zvětšení oken. Místnosti jsou tak více prosvětlené a navíc se z každého pokoje dá velkými francouzskými okny vyjít na terasu.

Dominantou a hlavní obytnou místností domu je prostorný obývací pokoj propojený s kuchyní. Právě zde byl ponechán otevřený krov, který sahá až do výše sedmi metrů a místnost tak působí velmi vzdušně. „V obývacím pokoji jsme ze dvou stran využili velké okenní sestavy, které otevírají pohled nejen do prostorné lesní zahrady, ale i na panorama Jizerských hor. Televize je tak u nás jen jakýsi nutný doplněk, tím nejkrásnějším zážitkem je výhled do údolí, třeba při kávě za ranního rozbřesku,“ říká s úsměvem majitelka.

Bílé stěny a do dřeva laděné podlahy barevně oživuje minimalistická černá kuchyňská linka v bezúchytkovém provedení a s úpravou proti ulpívání otisků prstů. Masivní dubový stůl zhotovený na míru skýtá dostatek prostoru pro společné posezení s častými návštěvami.

RD Lipová alej
RD Lipová alej | Zdroj: Vekra

Realizaci komplikovala pandemie

Důležitá byla samozřejmě ale i estetika a celkové sladění interiéru. Jeho podobu si majitelé navrhovali převážně sami. K doladění vizuálního stylu domu využili spolupráce s grafickou designérkou Veronikou Adamcovou z ateliéru Brandstylist, se kterou nyní společně poskytují tyto služby i majitelům rekreačních objektů.

Samotné vybavení pochází převážně od běžně dostupných značek. „Dům jsme stavěli během lockdownu, kdy byly kamenné obchody zavřené, proto nám nezbylo, než zařizovací předměty vybírat online. Některé firmy nám ale vyšly vstříc a půjčily nám vzorky, abychom mohli vybírat přímo na místě, zohlednit barevnost, světlo i prostor a to se nakonec ukázalo jako naprosto zásadní,“ doplňuje na závěr Daniela Zumanová.

Na výsledku ale nejsou ztížené podmínky realizace patrné ani vzdáleně. Za necelý rok tak v krásné přírodě Jizerských hor vznikl moderní a nadčasový dům ležící v objetí staré lipové aleje.

RD Lipová alej

Architekt: Ing. arch. Jakub Smolka, Cube.A architektura
Interiér: Daniela Zumanová, www.mountainhome.cz
Užitná plocha: 111 m2
Zastavěná plocha: 134 m2
Realizace: 2020
Dodavatel stavby: PILA MARTINICE s.r.o.
Realizační firma: kouzlohor.cz
Okna a vchodové dveře: VEKRA Alu Design Quadrat, materiál dřevohliník, exteriér RAL 7016, interiér ID LIGHT WHITE OLEJ, smrk fixní

red