Rodinný dům ve Španělsku: ohleduplná renovace s důrazem na materiálnost

Rekonstrukce z roku 2018 od studia Fuertes-Penedo Arquitectos ve španělském přímořském městě Muros v okrese Muraflores netradičně kombinuje beton a kámen.

Rekonstrukce je často složitější než stavba nového domu. Pokud se však v návrhu spojí porozumění okolí a jednoduchost, může být výsledek zajímavý.

Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku

Původní stav

Okres Muraflores si stále zachovává tradiční strukturu osídlení. Kromě kamenných obydlí se zde nachází také řada malých sýpek, v nichž se sušila a skladovala úroda kukuřice.

Na strmém pozemku stojí starý venkovský dům. Původně se skládal ze dvou spojených kamenných domů – autentické galicijské obytné schéma. Jedna místnost byla stáj, druhá kuchyně s pecí a kamenným chladičem.

Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku – původní stav | Zdroj: Héctor Santos-Díez

Postupem času byla přistavěna třetí část, ale ze zcela jiného materiálu, což výrazně změnilo původní charakter budovy. Pozdější úpravy sice chránily dům před větrem, ale znemožnily plně využít stávající výhledy. Interiér byl rozdělen na malé a tmavé prostory.

Architektonický návrh se zaměřil na využití potenciálu místa. Zohlednil atmosféru a měřítko městského jádra, zachovalý stav domu, materiálnost kamene, výhled na vodu a přirozené světlo.

Symbióza kamene a betonu

Dvě nejstarší části domu architekti zachovali a očistili od povrchových nánosů omítek. Třetí, vedlejší, byl zbořen a na jeho základech byla postavena neúplná kamenná sestava, v níž byl umístěn vchod do domu a malý okenní otvor. Zbytek přístavby tvoří pohledový beton připomínající strukturu dřevěného obložení. Tímto způsobem jsou všechny svazky vizuálně propojeny a integrovány.

Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku | Zdroj: Héctor Santos-Díez

Minimalistický interiér

Jednotícím prvkem interiéru je dřevo galicijské borovice použité na podlahách. Sněhově bílé příčky a nábytek tvoří nenápadný kontrast k surovému kameni a betonu.

V kamenné části domu zůstávají místnosti rozděleny podle předchozího členění. Betonová přístavba však obsahuje velké místnosti a panoramatická okna s výhledem do okolí. Výsledný prostor je tak i přes různé výšky plynulý a zároveň rozmanitý, čímž si zachovává jedinečný charakter.

Rodinný dům ve Španělsku
Rodinný dům ve Španělsku | Zdroj: Héctor Santos-Díez

V pozinkované střeše jsou umístěna tři různě velká kruhová střešní okna, která zajišťují další přirozené osvětlení jídelny, sprchy a starých stájí.

RODINNÝ DŮM VE ŠPANĚLSKU

Autor: Fuertes-Penedo Arquitectos
Klient: soukromý
Umístění: čtvrť Miraflores ve městě Muros, Španělsko
Celková plocha: 219 m2
Projektování a výstavba: 2016 – 2018
Architektura a design: Óscar Fuertes Dopico, Iago Fernández Penedo
Spolupráce: Jorge Fernández Alonso
Stavební inženýr: Carmen Lousame López
Fotografie: Héctor Santos-Díez

Denisa Hudáková