Dům u rybníka – půvabný cíl pro útěk z města

Dům u rybníka
Zdroj: Tomáš Dittrich

Pozemek na okraji malé jihočeské obce, v krajině, kde se lesklé vodní hladiny větších či menších rybníků střídají se zelenými plochami luk a barevnými lány polí, si majitelé vybrali pro stavbu malého domu, kde by našli útočiště před hektickým životem ve městě. Dům se nachází v těsné blízkosti jednoho z rybníků a již na první pohled se jeví jako ideální místo k pobytu.

Koncept stavby, z něhož autoři návrhu, architekti Miroslav Stach a Jana Stachová ze studia Boq architekti vycházeli, víceméně určila zvolená lokalita. Tvarově dům vychází z klasického venkovského archetypu, je však tvořen dvěma vzájemně se prolínajícími hmotami, z nichž jedna je opatřena sedlovou střechou a druhá má tvar jednoduchého obdélníkového kubusu. Vzájemný průnik obou staveb vychází z vnitřního uspořádání, je proto patrný nejen vně, ale i uvnitř stavby.

Malý, ale účelný a vzdušný dům

Velkorysý hlavní obytný prostor je otevřený až do krovu, díky tomu působí celý prostor i přes malou podlahovou plochu překvapivě vzdušně. „Dům se nachází v těsné blízkosti vodní plochy, celé hlavní průčelí domu je proto plně proskleno, aby umožňovalo přímý kontakt s exteriérem,“ popisují autoři návrhu.

„Ve spodním podlaží je navržena kuchyňská linka, jídelní stůl a klidová zóna, v horním patře se nachází postel a pracovní kout. Ten je umístěn čelem k prosklení, pracovna tedy nabízí uklidňující výhled na hladinu rybníka. Obě patra spojuje subtilní ocelové schodiště s dřevěnými stupnicemi.“ Ve druhém objektu je situována relaxační část – koupelna s přechodem do sauny, jejíž stěna obrácená k vodě je rovněž prosklena.

Dum u vody 18 1200
Obytný prostor je vzdušný a prosvětlený. | Zdroj: Tomáš Dittrich

Minimalismus malému prostoru sluší

Interiér je zajímavý přiznanými konstrukčními prvky, jež do jisté míry určují výběr materiálů. Ocelové nosníky ve tvaru písmene „I“ korespondují se zmíněným schodištěm, ocelovým nábytkem a také s dřevěnými prvky a barevně neutrálními doplňky.

Architektům se podařilo i v tomto malém prostoru vytvořit minimalistické, ale útulné prostředí, jehož hlavním dekorativním motivem je venkovní neustále se měnící scenérie, vytvářející neopakovatelnou atmosféru.

Dům budí dojem přímořské stavby na evropském jihu. | Zdroj: Tomáš Dittrich

I vnější vzhled domu je řešen velmi jednoduše a čistě, zářivá bílá omítka v kombinaci s pozinkovaným plechem střechy v barvě antracitu a dřevohliníkovými okny budí dojem přímořské stavby na evropském jihu. Zdání až exotické destinace podtrhuje také úpravné okolí domu. Písčitou pláž rybníka lemují kamenné valouny, které současně slouží jako zpevnění rybničního břehu. Kámen se jako přirozený stavební prvek objevuje i jinde – ať už ve zpevňující zídce v zahradě či jako kamenné obložení na průčelí domu.

Dům u rybníka

Autoři: boq architekti / Miroslav Stach / Jana Stachová
Návrh: 2018/2019
Realizace: 2020
Zahrada: Ing. Petra Novotná – atelier Koukol

Daniela Bartošová