Dům na venkov. Architekt nabízí plány pro inspiraci zadarmo

Partneři sekce:

Touha za každou cenu už bydlet ve vlastním často zvítězí nad rozumem. Proto se tak výtečně daří produkci v místě často naprosto nelogických domů na klíč, unifikovaným projektům z katalogů. Pro pořizovatele je to nejsnazší řešení. Jen zajistí hypotéku, vyplatí sumu a vyplaví endorfiny, než je dílo hotové k předání. Jde to vůbec jinak?

Unifikované katalogové stavby, které ve své vzájemné zaměnitelnosti a ctrl+c/ctrl+v provedení balastem rychlených bungalovů zaplavují předměstí, a mnohde devastují výzor původní vesnice, nejsou ničím novým.

Dům na venkov
Dům na venkov
Dům na venkov
Dům na venkov
Dům na venkov
Dům na venkov
Dům na venkov
Dům na venkov

O tom, jak zhoubné pro sociální uspořádání nebo krajinný ráz jsou, se mezi odborníky hovoří už dlouho. Nicméně snesitelných alternativ, nebo rovnou schůdných řešení, se zatím nabízelo pomálu. Architekt Michal Šiška vystoupil z mlhy neplodných akademických debat, a nabídl vlastní prací příklad všem.

Postav si sám. A lepší

Navrhl základní dokumentaci pro návrh typického vesnického domu, a volně je zpřístupnil zájemcům pro nekomerční použití. Takže pokud se nechcete spoléhat na výběr z katalogů a nechybí vám chuť do práce, můžete si z tohoto realizovaného návrhu (samozřejmě, po ověření vhodnosti užití v dané situaci) odnést plnou hrst inspirace. Nebo jen špetku, protože Šiška se nepodbízí unifikovaným řešením.

Dům na venkov
Dům na venkov | Zdroj: Šimon Špidla

„Projekt tohoto domu poskytnu těm, kteří chtějí žít v domě tradičních forem, materiálů a principů, nemají na architekta, ale nechtějí krajině kulturní vesnice škodit,“ říká. Jeho projekt je současně manifestem, který přichází s řešením místo akademických lamentací.

Je určen stavebníkům, kteří chtějí bydlet v domě tradičních forem, materiálů a principů, ale z různých důvodů nevyužijí individuální služby architekta. Třeba proto, že tyto služby hypotéka nekryje.

Jaký tedy Dům na venkov je?

Je esencí účelné jednoduchosti, naprosto lapidární a funkční úspornou variantou. Vymyšlený a postavený za své, na zbytkové parcele domkoviště, s ambicí změnit místo k žití.  Je to dům s červenou střechou a zdmi bílenými vápnem, s hrubými texturami, s plaňkovým plotem, se snadným přístupem na zahradu, s malou půdou k dalšímu využití v každém pokoji. Dům, který si – podle vlastních představ – doladíte k dokonalosti. S čím počítat?

Dům na venkov
Dům na venkov | Zdroj: Šimon Špidla

Že i když se dostanete k vyladěnému projektu (na 3+kk, nebo 4+kk), pořád budete potřebovat zhruba 3,5 milionu na vlastní realizaci. Ta přitom v návrhu pokrývá zastavěnou plochu cca 97 metrů čtverečních, s dalšími rozšiřujícími přístřešky a terasami.

Volitelné je provedené ohřevu teplé vody, vytápění, integrace fotovoltaických systémů. A konzultace architekta, jež pomůže se zasazením typového projektu do vaší lokality, pak také něco bude stát.

Jedním z klíčových poslání architektury je, že má hledat odpovědi na otázky, přicházet s aktuálním řešením. Architekt Michal Šiška teď jedno takové open-source nabízí.

Dům na venkov
Lokalizace: Dobřív, Plzeňský kraj, Česko
Architektonické studio: MgA. Ing. arch. Michal Šiška
Vedoucí projektu: Michal Šiška
Realizace: 2020 (finalizace)
Zastavěná plocha: 97 m2 (dům), 45 m2 (přístřešek), 27 m2 (terasa)
Obestavěný prostor: 384 m2
Investor: soukromá osoba
Realizační náklady: Cca 3,5 mil. Kč. (v roce 2020)