Mnichovo Hradiště rozšiřuje školu. Vítězný návrh posouvá žáky do 21. století

Partneři sekce:

Ateliér Svobodová Blaha zvítězil ve veřejné soutěži o návrh na přístavbu školního areálu ve Studentské ulici. Projekt předpokládá rozšíření areálu o nové křídlo, pavilon základní školy a sportovní halu. Porota soutěže udělila první místo právě ateliéru Svobodová Blaha a město nyní jedná s vítězným týmem o smlouvě na přípravu projektové dokumentace.

Architekti Anna Svobodová a Ondřej Blaha, kteří stojí za vítězným návrhem, již měli úspěchy v několika soutěžích zaměřených na školní stavby. Momentálně ateliér také pracuje na projektu mateřské školy v Praze 3. Na druhém místě soutěže se umístil návrh od Chybik+Kristof Associated Architects a na třetím místě návrh studia ov-architekti.

Přístavba ZŠ Studentská
Přístavba ZŠ Studentská
Přístavba ZŠ Studentská
Přístavba ZŠ Studentská

Upraví se i okolní ulice

Součástí projektu bude také úprava okolních ulic ve spolupráci s plánovanými změnami v dopravním režimu. Cílem je zajištění bezpečnosti dětí a zároveň dostatečná kapacita parkování.

Veřejnost bude mít možnost se seznámit se všemi soutěžními návrhy. Dne 6. června budou vystaveny v prostorách jídelny v Komunitním centru Mírová. Katalog popisující celý soutěžní proces bude ke stažení na webových stránkách města.

Přístavba ZŠ Studentská
Přístavba ZŠ Studentská | Zdroj: Svobodová Blaha

Porota soutěže se skládala ze zástupců města a nezávislých odborníků. Starosta Jiří Plíhal a ředitel Základní školy Studentská Vladimír Čermák zastupovali město v porotě. Jako náhradníci zasedli místostarostové Jan Mareš a Ondřej Lochman a ředitelka Gymnázia Mnichovo Hradiště Lenka Sosnovcová. Více než polovinu poroty tvořili nezávislí architekti Jakub Chuchlík, Vojtěch Kaas a Hana Seho. Jako náhradníci byli připraveni Jitka Hofmeisterová a Zdeněk Chmel.

Výběr vítěze nebyl jednoduchý, hodnocení městské a nezávislé části poroty nebylo úplně shodné. Zástupci města ocenili srozumitelnost, praktičnost a funkční řešení venkovního prostoru, zatímco architekti upřednostňovali zajímavé, moderní a inovativní kompozice, které přenášejí školní prostředí do 21. století. Shoda na konečném pořadí návrhů byla nalezena po několika hodinách diskusí.

Soutěž o návrh sportovní haly a školní přístavby byla připravena ve spolupráci města s Českou komorou architektů a organizací CBArchitektura.

red