Ve Staré Boleslavi má vzniknout nová škola, město vyhlásí architektonickou soutěž

Škola, školní třída
Zdroj: Shutterstock

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav zamýšlí postavit ve Staré Boleslavi novou školu zhruba pro 1000 dětí. Nejpozději v únoru chce vypsat architektonickou soutěž a pak začít s projektovou přípravou. Původně chtělo město založit svazek obcí, škola měla být svazková. Nové vedení radnice na tom ale netrvá. Škola by mohla být otevřena na podzim 2026.

„Kapacita základních škol v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi je dlouhodobě na svém stropu. Situaci musíme i vzhledem k nově vznikajícím městským čtvrtím řešit bez odkladu. Již nyní hrozí nepřijetí všech dětí do základních škol,“ řekl starosta Robert Pecha (Vy jste město). V srpnu by podle něj mohly začít projektové práce, stavělo by se od léta 2025.

Na školu, která má stát na městském pozemku v Třebízského ulici, chce město žádat o dotaci z programu ministerstva školství Prstenec II. Předchozí vedení města usilovalo kvůli vybudování školy o založení svazku obcí. „Primárně se naváže na jednání předchozího vedení radnice s okolními obcemi o založení svazku. Pokud nedojde v nějakém rozumném termínu ke shodě, bude město stavět i bez svazku,“ uvedla mluvčí města Kateřina Stránská. V souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav žije téměř 19.000 lidí.

Novou svazkovou školu pro 810 žáků plánují vybudovat v příštích dvou až třech letech také v Českém Brodě a Doubravčicích na Kolínsku. Škola pro Českobrodsko je jednou šesti ve Středočeském kraji, pro které ministerstvo školství vypíše výzvu, kde bude možné o příspěvek žádat. Vláda na podzim navýšila dotaci na jedno žákovské místo z 800.000 korun na 1,1 milionu korun.

red