Českobudějovické letní kino se promění. Z uzavřeného areálu bude otevřený park
Areál letního kina Háječek v Českých Budějovicích prochází zásadní proměnou. Z dříve uzavřeného prostoru, který byl většinu roku nevyužívaný a oddělený vysokým plotem, vznikne volně přístupný park propojený s okolím. Nová podoba tohoto místa umožní široké spektrum využití – kromě letního kina zde bude prostor pro divadelní představení, koncerty, food festivaly, veřejné bruslení i každodenní setkávání a odpočinek.
Autory návrhu jsou Mimosa architekti – Petr Moráček, Jana Zoubková a Pavel Matyska, kteří kladli důraz na propojení městského prostoru s přírodou a maximální otevřenost areálu. Výrazným prvkem přeměny je inovativní zatahovací střecha, která se během několika minut dokáže přizpůsobit aktuálnímu počasí a zajistit tak využitelnost areálu po celý rok.
Strategická poloha na soutoku řek
Háječek se nachází na jedinečném místě – na soutoku řek Malše a Vltavy, v těsné blízkosti centra města a nedalekého Sokolského ostrova. Díky své poloze má velký potenciál stát se přirozeným centrem městského života.
V minulosti však park ztratil část své rozlohy kvůli výstavbě zimní sportovní haly, a letní kino navíc vytvořilo bariéru mezi břehem Vltavy a ulicí F. A. Gerstnera. Výsledkem byl nevyužitý prostor, který nebyl veřejnosti přístupný po většinu roku.
Nový návrh tento problém odstraňuje a z Háječku vytváří prostupné a živé místo. Místo, kde bude možné posedět u řeky, projít se s přáteli nebo si užít kulturní akce pod širým nebem – a to vše v harmonickém propojení s přírodou.
Flexibilní využití pro celoroční provoz
Jedním z klíčových prvků nového řešení je teleskopická tribuna, která umožňuje variabilní uspořádání prostoru podle aktuální potřeby. Při letním kině se vysune její plná kapacita 990 míst, při menších akcích, jako jsou divadelní představení či školní akademie, stačí část tribuny. Během zimních měsíců se zase stáhne, aby vytvořila volný prostor pro veřejné bruslení.
Další inovací je unikátní zatahovací střecha, která umožní využití prostoru bez ohledu na počasí. V případě deště či silného slunce se nad areál během několika minut rozprostře ochranný „deštník“, který zajistí komfort návštěvníků. Naopak za pěkného počasí zůstane areál zcela otevřený, s volnou oblohou a korunami stromů nad hlavou.
Kromě filmových projekcí se v Háječku budou konat koncerty, divadelní představení, food festivaly nebo třeba recitační soutěže. Každá akce si přitom může přizpůsobit prostor svým potřebám – ať už jde o kapacitu hlediště, velikost pódia nebo využití zastřešení.
Promyšlené urbanistické řešení
Návrh architektů z Mimosa architekti přirozeně navazuje na stávající strukturu města a přináší nové pěší a cyklistické vazby. Podél jižní hrany parku vznikne nová promenáda, která prodlouží ulici U Koněspřežky a připojí se na náplavku Vltavy. Toto propojení oživí celou oblast a zajistí, že se z žádné části parku nestane „zapomenutý kout“.
Důležitým prvkem je nízká pavilonová stavba, která definuje jižní hranici parku a obsahuje všechny nezbytné funkce – pokladnu, výčep, restauraci i veřejné toalety. Restaurace bude orientována k řece, přičemž její venkovní posezení nabídne výhled na vodní hladinu.
Veřejnosti budou k dispozici pobytové schody směřující k jádru parku a hvězdárně. V samotném srdci areálu pak vznikne multifunkční prostor, který bude sloužit jako letní kino, koncertní aréna i zimní ledová plocha.
Udržitelná a ekologická koncepce
Projekt počítá s maximálním zachováním zeleně. Většina vzrostlých stromů zůstane na svém místě a za ty, které bude nutné pokácet, se vysadí nové. Důležitou roli hraje i hospodaření s dešťovou vodou – srážky zachycené na membránové střeše budou ukládány do akumulační nádrže a využity k zavlažování parku.
Architekti také kladli důraz na efektivní využití prostoru. Díky skládací tribuně je možné minimalizovat zastavěnou plochu, a tím ponechat co nejvíce prostoru samotnému parku. Stavby jsou navrženy jako energeticky úsporné, s minimálními provozními náklady.
Kombinace inovace a jednoduchosti
Přestože návrh zahrnuje sofistikované prvky, jako je zatahovací střecha nebo teleskopická tribuna, jeho hlavním cílem je jednoduchost a funkčnost. Všechny technologie jsou navrženy tak, aby byly snadno ovladatelné a umožnily bezproblémový provoz.
Oplocení areálu bude využíváno pouze při akcích s placeným vstupem, jinak zůstane Háječek zcela otevřený. Ploty budou nenápadně integrované do parku – například formou lavic s posuvnými panely, které se v případě potřeby promění v oplocení.
Proměna letního kina Háječek přináší nový přístup k městskému prostoru. Místo uzavřeného areálu vzniká otevřený park, který bude přístupný po celý rok a nabídne prostor nejen pro kulturní akce, ale i pro každodenní odpočinek a setkávání.
Letní kino Háječek
Lokalita: České Budějovice
Autor: Mimosa architekti/ Petr Moráček, Jana Zoubková, Pavel Matyska
Spolupráce: Dalibor Pospíšil, Kateřina Slezáková, Vlad Sovko, Martina Bjalková, Statikon Solutions, AV Media
Klient: Statutární město České Budějovice
Studie: 2025