Park Dukelská

Českobudějovický park umožňuje kontakt s řekou přímo ve městě

České Budějovice si dlouhodobě uvědomují, jak důležité je koncepčně pracovat s řekou. Dokazuje to i nedávné dokončení revitalizace městského parku Dukelská, která umožňuje místním přímý kontakt s vodou a posiluje reprezentativní atmosféru důležité lokality v rámci celého města.

Pokud jde o architekturu, děje se toho v jihočeské metropoli poslední dobou opravdu hodně. Ústřední polohu v tomto dění představuje poměrně malá část města na rozhraní centra a periferie podél řeky Malše, které vymezují kulturní dům Slavie (zvaný též Německý dům) a Most kosmonautů.

Zatímco Slavie už svou budoucí podobu nalezenou v rámci mezinárodní architektonické soutěže zná, most je předmět aktuální soutěže. Mezi nimi pak najdeme Jihočeskou vědeckou knihovnu, k níž předloni připojili oceňovanou přístavbu Kuba Pilař architekti a naproti ní přes řeku se pak rozprostírá park Dukelská, který se potřebné revitalizace dočkal teprve před pár měsíci.

Park Dukelská
Park Dukelská | Zdroj: Tomáš Rasl

Řeka jako stěžejní prvek

Město České Budějovice se svým vztahem k řece zabývá poměrně důkladně, což dokazuje i analýza Město a voda, kterou roku 2020 zpracovalo místní architektonické studio A8000 jako podklad pro dlouhodobé koncepční rozvíjení provázání města s řekou. Rok před tím pak město uspořádalo vyzvanou architektonickou soutěž, která měla najít budoucí podobu parku Dukelská.

Park Dukelská
Park Dukelská | Zdroj: Tomáš Rasl

„Park Dukelská mezi Dukelskou ulicí a Malší, kdysi zahrada bývalého Německého domu, je dnes pevně vevázán do soustavy parkově upravených Budějovických nábřeží. Tato síť zelených ploch podél vody, propojující centrum města s okolní krajinou, je hodnotou sama o sobě. Park je z obou stran obklopen významnými veřejnými budovami, pro jejichž uživatele představuje přirozené relaxační zázemí. Jak vyplývá z participačních setkání, současná podoba parku příliš nedovoluje jeho funkci plně rozvinout,“ říkají autoři vítězného návrhu Rusina Frei architekti.

Důležitým podkladem pro zadání soutěže byla právě přání místních obyvatelů, kteří stanovili tři hlavní priority: zachování stromů, oddělení chodců a cyklistů a lepší přístup k řece. Pokácení se nakonec nevyhnula zhruba desítka stromů, proti čemuž lidé hlasitě protestovali – zároveň však došlo k vysazení třiceti nových stromů a park zároveň ohraničuje nový habrový plot. Další dvě podmínky se pak staly hlavními rysy vítězného návrhu, díky čemuž si místní mohou užívat nový veřejný prostor.

Park Dukelská
Park Dukelská | Zdroj: Tomáš Rasl

„Smyslem úprav je vytvoření moderního parku s přirozeně využívaným, živým městským korzem podél vody – park Dukelská pro všechny generace,“ shrnují svůj záměr architekti.

Schody k řece

Na první pohled nejvýraznější zásah představují pozvolné dlážděné schody k řece táhnoucí se po celé délce parku, které nahradily předchozí plot znemožňující kontakt s vodou. Díky tomu tady vznikla velkorysá promenáda dodávající místu na reprezentativním charakteru. Jinudy nově vede také cyklotrasa, tak aby nedocházelo ke kolizím s chodci.

Park Dukelská
Park Dukelská | Zdroj: Tomáš Rasl

Projekt ještě čeká dokončení herních prvků (navržených jako demontovatelné pro případ povodní), přečerpávací stanice parovodu pak bude i s výdechy zakryta pochozí konstrukcí s vyhlídkou a skluzavkou, aby poklidný park vizuálně nenarušovala a současně mohla sloužit. K podobnému řešení ostatně Rusina Frei architekti přistoupili i v případě jejich oceňované realizace úprav říčky Loučné v Litomyšli.

Na zrekonstruovaný park Dukelská by měla brzy navázat výrazná úprava domu Slavie a do budoucna snad i nová podoba mostu. V Českých Budějovicích tak na jednom místě vznikne pestrá přehlídka kvalitní soudobé architektury – a co je velké pozitivum, všechny zásahy se udály na základě architektonických soutěží.

Park Dukelská

Lokalita: České Budějovice
Ateliér: Rusina Frei Architekti
Autoři: Martin Rusina, Martin Frei, Markéta Poláčková
Spolupráce: Tereza Haumerová, Vojtěch Vondra
Zahradní architekti: Atelier Partero
Investor: Město České Budějovice
Soutěžní návrh: 2019
Realizace: 2023

Článek vyšel v časopisu ASB 4/2023.