Revitalizace náměstí Míru
Galerie(7)

Podzemní parkoviště, kašna a pokácené stromy. Zlín připravuje obnovu náměstí Míru

Projekt na plánovanou rekonstrukci náměstí Míru v centru Zlína by měl být hotov i se stavebním povolením na přelomu let 2023 a 2024. Poté bude na vedení města, zda se do rekonstrukce pustí. Je to velký projekt, náklady by mohly být 300 až 400 milionů korun, řekl na pondělní večerní diskuzi s občany o projektu primátor Zlína Jiří Korec (ANO).

Součástí obnovy náměstí by mělo být také vybudování podzemního parkoviště s asi 220 místy. Parkoviště by odhadem mohlo stát 250 milionů korun, zbytek připadne na další části obnovy. „V současné chvíli město ušetřilo 500 milionů korun, které mělo nachystáno na zimní stadion, a je otázkou budoucího vedení, kam prostředky nasměruje. Bude také snaha získat externí financování,“ uvedl Korec.

Revitalizace náměstí Míru
Revitalizace náměstí Míru
Revitalizace náměstí Míru
Revitalizace náměstí Míru
Revitalizace náměstí Míru
Revitalizace náměstí Míru

V soutěži o návrh na obnovu náměstí zvítězil před třemi lety brněnský ateliér P.P. Architects. Podle architekta Pavla Pekára se počítá s obnovou dláždění náměstí i nedaleké plochy před kostelem a navazujících ulic Bartošova a Rašínova.

Na straně náměstí u třídy T. Bati by měl vzniknout průchozí pavilon se zelenou střechou, kde bude pódium pro kulturní akce, které může sloužit také jako zahrádka bistra. V pavilonu by bylo také informační centrum, které nyní sídlí na radnici. Novým dominantním prvkem náměstí by měla být kašna, kterou architekti nazvali vodním divadlem.

Kritika kvůli kácení zeleně

Kvůli stavbě podzemního parkoviště by měly být pokáceny čtyři lípy, které stojí uprostřed náměstí. S kácením stromů nesouhlasili na besedě někteří obyvatelé města, zejména senioři či zástupci ekologických organizací. Argumentovali tím, že je zbytečné kácet vzrostlé stromy, a obávali se i zvýšení teploty na náměstí či velké dlážděné plochy.

Podle tvůrců návrhu se však počítá s výsadou stromů podél náměstí. Zeleně bude podle nich dvojnásobek proti současnému stavu. Náměstí by podle architektů mělo sloužit ke společenským aktivitám a kultivací prostoru by se mělo oživit náměstí i okolní ulice.

Obyvatele města zajímala také možnost stavby podzemního parkoviště na jiném místě v centru města. Podle Korce se zvažovala lokalita pod kostelem, ta je však malá. V úvahu přicházela i farská louka, která je však podle primátora cenným územím, se kterým se v budoucnu bude moci pracovat. Variantou byla i plocha parkoviště v Gahurově ulici, které je však již dále od centra, například od divadla.

Náměstí Míru bylo podle primátora vyhodnoceno jako nejvhodnější. Podzemní parkoviště pod náměstím by mělo nabídnout dvojnásobek míst, než je k dispozici na povrchu. Parkovací místa pod kostelem a v Bartošově ulici zmizí, bude tam pěší a klidová zóna.

red