Revitalizace náměstí Míru

Zlín se bouří. Stromy mají jít k zemi kvůli podzemnímu parkovišti na náměstí

Projekt na obnovu náměstí Míru ve Zlíně by měl být hotový v roce 2025. Zastupitelé města se zabývali peticí za úpravu projektu rekonstrukce, která požaduje zachování čtyř lip ve středu náměstí. Petici podepsalo asi 800 lidí. Projekt počítá s pokácením lip, kvůli stavbě podzemního parkoviště i koncepci nového náměstí.

Členka petičního výboru Světlana Holešovská zastupitelům řekla, že lípy, byť jiné stromy, jsou na náměstí 100 let. Odpůrci kácení lip dříve argumentovali tím, že je zbytečné kácet vzrostlé stromy, obávali se i zvýšení teploty na náměstí či velké dlážděné plochy. Vedoucí odboru městské zeleně uvedl, že dvě lípy byly vysazeny na konci 90. let, u dalších dvou stromů se jejich stáří odhaduje na 50 až 70 let.

Stromy budou jinde

Podle primátora Jiřího Korce (ANO) odbor městské zeleně zjistí stav stromů a možné varianty. S kácením lip projekt počítá kvůli podzemnímu parkovišti s více než 250 místy, koncepce se stromy ve středu nového náměstí nepočítá, ani kdyby se parkoviště nestavělo. Podle návrhů budou vysazeny stromy podél náměstí. „Zeleně bude dvojnásobek proti současnému stavu,“ uvedl Korec.

Podle primátora bude obnova náměstí finančně velmi náročná, půjde o stovky milionů korun. Po dokončení projektu se město rozhodne, zda upraví povrch náměstí a okolí, nebo vybuduje i podzemní parkoviště, které by mělo nahradit parkování pod nedalekým kostelem a v Bartošově ulici.

V soutěži o návrh na obnovu náměstí zvítězil před několika lety brněnský ateliér P.P. Architects. Počítá s obnovou dláždění náměstí i nedaleké plochy před kostelem a navazujících ulic Bartošova a Rašínova. Na straně náměstí u třídy T. Bati by měl vzniknout průchozí pavilon se zelenou střechou, kde bude pódium pro kulturní akce, které může sloužit také jako zahrádka bistra.

V pavilonu by bylo také informační centrum, které nyní sídlí na radnici. Novým dominantním prvkem náměstí by měla být kašna, kterou architekti nazvali vodním divadlem. Náměstí by podle architektů mělo sloužit ke společenským aktivitám a kultivací prostoru by se mělo oživit náměstí i okolní ulice.

red