Zlín se pustil do velké rekonstrukce. Tržiště v centru dostane novou podobu

Tržiště Pod Kaštany tvoří přirozenou spojnici centra Zlína s baťovským továrním areálem. Namísto příjemné procházky mezi trhovci a jejich sortimentu se však dlouhá léta jednalo o noční můru místních. Nevzhledné stánky, polorozpadající se budky a masivní betonové stoly považovala většina obyvatel města za ostudný pohled. Za rok už by mělo být vše jinak.

Modernizace zlínského tržiště měla původně začít už letos na jaře. Zabránila tomu však žaloba majitelky jednoho ze stánků. Krajský soud proto rozhodl o odkladu platnosti stavebního povolení na očekávanou přestavbu tržiště Pod Kaštany.

Majitelům stánků vadilo, že s nimi stavební úřad při povolování nejednal jako s hlavními účastníky řízení, i když jsou jejich stánky součástí tržiště a po dobu rekonstrukce budou zavřené. Ve stavební dokumentaci dle názoru vlastníků chybělo zcela připojení na inženýrské sítě k jednomu ze stánků a nebylo jasné vlastnictví inženýrských sítí. Právě nevyřešené majetkoprávní spory, pozůstatek divokých 90. let, byly hlavní překážkou v plánované obnově důležitého veřejného prostranství Zlína. Město totiž nebylo vlastníky všech pozemků.

Tržiště pod Kaštany
Tržiště pod Kaštany
Tržiště pod Kaštany
Tržiště pod Kaštany
Návrh stánku
Interiér WC

Soud nakonec žalobu zamítl a město se s majiteli obou stánků dohodlo. Koncem října se tak z tržiště stalo konečně staveniště. Trhovci a kupující se na místo vrátí až za rok. Bude je však čekat úplně jiný prostor, který má podle představitelů města odpovídat 21. století.

„Cílem nového tržiště je, aby zde občané Zlína mohli koupit skutečně kvalitní, farmářské potraviny a lokální produkty přímo od výrobců. V tomto směru bude upraven tržní řád tak, aby byl zamezen přeprodej zboží ze supermarketů,“ vysvětlil primátor města Jiří Korec.

Tržiště Pod Kaštany
Tržiště Pod Kaštany | Zdroj: Magistrát města Zlína

Za návrhem stojí oceňovaní architekti

Autory nové podoby tržiště Pod Kaštany jsou architekti ze studia ellement architects. Ti již mají se zlínským veřejným prostranstvím bohaté zkušenosti. Stojí totiž za návrhem oceňované revitalizace Gahurova prospektu, vzdáleného několik stovek metrů.

Po rekonstrukci nahradí stávající stoly designové zastřešené pulty a sezonní stánky na zimu a dojde i k vizuálnímu propojení tržiště s přilehlým parkem Zlínského zámku. Návrh počítá s více než 100 prodejními místy na ploše přesahující 900 metrů čtverečních.

Na novém tržišti budou mít stánkaři k dispozici mimo jiné elektrické zásuvky, což umožní prodávat i zboží, které by se bez chladicích boxů kazilo. Nové budou také vodovodní přípojky do stánků. V areálu nového tržiště budou i toalety, které na tržišti doposud chyběly. Dešťová voda končit v kanalizaci, ale bude se vsakovat do zeleně.

Tržiště Pod Kaštany
Tržiště Pod Kaštany | Zdroj: Magistrát města Zlína

Souběžně s revitalizací tržiště Pod Kaštany bude uvedena do provozu i vrtaná studna v přilehlém sadu Svobody. Zhotovením studny včetně vodovodu chce město coby stavitel zajistit zázemí užitkové vody pro potřeby tržiště, které tady doposud chybělo. Zdroj užitkové vody ale plánuje využívat i pro zavlažování samotného parku.

Rozsah stavebních prací bude přitom zasahovat až za hranice stávajícího tržiště, k náměstí Míru na jedné straně a také k budově soudu na druhé. Zde dojde k přeložce sítí, rekonstrukci vedení plynu a ke kompletní výměně povrchů včetně mobiliáře a prvků zeleně. Původní rozpočet počítal s částkou 90 milionů korun. S ohledem zvýšený rozsah prací a prudký růst cen stavebních komodit byl rozpočet navýšen na 125 milionů korun.

red