OBCHODNÍ CENTRUM 101 EMBANKMENT – OBLÉ ROHY NA CELOSKLENĚNÉ FASÁDĚ
Galerie(5)

OBCHODNÍ CENTRUM 101 EMBANKMENT – OBLÉ ROHY NA CELOSKLENĚNÉ FASÁDĚ

V centru Salfordu (předměstí Manchesteru) vzniká nové obchodní centrum. Od loňského roku je v provozu první budova projektu, který významně přispívá k obnově dlouho zanedbávané čtvrti. Ve druhé fázi výstavby se v sousedství katedrály a Victoria Station zrodí dvojče s číslem popisným 100. Embankment je novým klenotem města na severu Anglie, které z oblasti s bohatou historií vytváří místo pro hospodářský růst.

Oblé prvky se v architektonických projektech objevují od nepaměti. S novými materiály a technickými možnostmi lze oblé prvky realizovat i na celoskleněných fasádách, navíc v souladu s požadovanou energetickou náročností budovy.

Pro tyto aplikace je nutno používat skla, která lze tepelně zpracovávat a ohýbat. Aby byly splněny požadavky na tepelně technické parametry budov, zejména jejich osluněných částí, volí se pro opláštění budov skla s funkčními povlaky. Ta zajistí dostatečný prostup světla, tepelnou izolaci a protisluneční ochranu. Pokud je navíc záměrem architekta zajistit jednotný vzhled rovných a ohýbaných částí celoskleněné fasády, je nutné použít skla, která všechny tyto vlastnosti nabízí.

Se svými více než 15 tisíci metry čtverečními kancelářských prostor třídy A je budova 101 Embankment první budovou ve dvoufázovém projektu, který nabízí inspirativní a flexibilní kancelářské prostory s velkými podlahovými plochami o 1625 m2. Výjimečnou hodnotu představuje panoramatický výhled na řeku a centrum města.

Na celoskleněnou fasádu bylo použito okolo 8 000 m2 skla s protisluneční ochranou Stopray Vision-50. Tepelně zpracovaná varianta Stopray Vision-50T byla použita výhradně pro část fasády s oblými rohy. Sklo AGC bylo vybráno díky jeho neutrální estetice a především také s ohledem na to, že v plochém zasklení lze dosáhnout stejného vizuálního vzhledu jako u zakřiveného skla při zachování stejných technických parametrů. Zakřivená skleněná plocha navíc vypadá velkolepě a bezproblémově splývá s rovnými plochami fasády. Stopray Vision-50 je ideální pro celoskleněné fasády. Díky kombinaci světelného prostupu 50 % s velmi dobrou protisluneční ochranou blokuje toto neutrálně zabarvené sklo až 72 % solárních zisků a zároveň nabízí nízkou hodnotu Ug 1,0 W / m2.K. Tyto parametry vedou k udržení pohody a tepelného komfortu uživatelů budovy.

Stopray Vision-50T je vysoce účinný povlak s velmi neutrálním vzhledem, který je vhodný pro tepelné zpracování, jako je tepelné tvrzení či ohýbání.

Projekt 101 Embankment se může pyšnit oceněním BREEAM ‚Excellent‘, stejně jako vynikající tepelnou účinností, která splňuje současné požadavky na energetickou účinnost budovy. Projekt získal také cenu Commercial Development of the Year v rámci každoročních ocenění Insider North West Property Award 2017. O prestižnosti místa svědčí i nájemníci budovy jako je společnost Sainsbury, která otevřela v přízemí prodejnu o rozloze 265 m2, nebo společnost Swinton Insurance, která podepsala smlouvu o pronájmu na veškeré kancelářské prostory o ploše 15 000 m2.

Kancelářské prostory ve stejné ploše jsou plánovány pro sousední budovu s číslem popisným 100. Obě budovy společně přispějí k oživení této dlouhou zanedbávané oblasti a vytvoří z ní příjemné místo k práci nebo návštěvě s pestrým programem, od workshopů a venkovního kina až po gastro festivaly.

Projekt je společným podnikem Ask Real, Carillion plc a Tristan Capital Partners ve spolupráci se Salford City Council a Network Rail. Autorem architektonického projektu je londýnské studio Flanagan Lawrence.

Obraťte se také vy s vaším projektem na zástupce AGC Flat Glass Czech (ibp@eu.agc.com). Poradí vám s volbou a složením skla a pomohou sladit technické i estetické požadavky investora, architekta s komfortem uživatelů. Více informací o produktech na www.agc-yourglass.com

 

ZDROJ: PR článek společnosti AGC