Noutonice U Prahy se probouzí k životu. Napomohl zásah ateliéru Objektor architekti

Stačí malý impuls, aby se jinak zapomenutá vesnice přetvořila a stala se vzorem, co se současné architektury u nás týče. Příkladem, který hovoří sám za sebe, jsou moravské Trojanovice, kterým dal novou tvář architekt Kamil Mrva. Budou Noutonice dalším z nich?

Noutonice se nacházejí v okrese Praha-západ, od centra města jsou vzdáleny asi třináct kilometrů, žije zde asi 200 obyvatel. Místní si stěžovali na nedostatek míst k setkávání, jelikož se prostor návsi stal postupně nefunkčním a zanedbaným. Centrum vesnice tak nepřitahovalo ani zájem turistů, mířících na nedaleký hrad Okoř.

Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu

To se nyní změnilo díky počinu soukromého investora a umu architektů. V Noutonicích tak vznikla kavárna U Žlabu, jejíž rozsáhlý dvůr láká s setkávání. Historická budova v klasicistním stylu, která stojí v rohu náměstí, je tak první vlaštovkou ze série projektů, které mají pomoci Noutonice zkultivovat a přinést sem chybějící občanskou vybavenost.

Objekt obsahuje kavárenský prostor, který vychází z původní dispozice stavby. Interiéry byly očištěny od historických nánosů barev a textur. Ty se samozřejmě s postupem času znovu objeví, ale tento fakt nevnímá investor nijak negativně. Nové prvky v interiéru kavárny jsou přiznané a jasně odlišené od původní hmoty stavby. Oproti tomu plášť budovy zůstává bez zásadních úprav.

Přestože se nejedná o zásadní proměnu objektu, přináší toto mladé architektonické studio do Noutonic nový vítr. Objektor architekti stojí mimo jiné i za architektonicko-urbanistickou studií pro Hodslavice, jež má obci pomoci s koordinováním dalšího rozvoje. Vytvořili také sérii urbanistických projektů pro Dolní dunajovice – vinařskou obec na jižní Moravě. Tyto studie slouží obci pro rozhodování o budoucnosti konkrétního území (historických objektů, volných pozemků, okolí areálů).

Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Vzor ze severní Moravy

Co se týče zásahů, které se mohou stát hybately rozvoje v území, neexistují příliš malé realizace. Ve zmíněných Trojanovicích začala spolupráce obce s architekty studií centra obce, prvním realizovaným projektem ovšem byla drobná a elegantní Zvonička na Horečkách, která učarovala milovníkům architekty i příznivcům pěších výletů v přírodě.

Po této dobré zkušenosti následovaly větší stavební úpravy v obci – vizuální úpravy fasád některých domů, rekonstrukce amfiteátru a stavba jeho zastřešení, přestavba garáží na obchodní prostory, nebo známá stavba Horní stanice Lanové dráhy na Pustevnách (která byla oceněna jako Stavba roku Moravskoslezského kraje).

Kafe U Žlabu
Kafe U Žlabu | Zdroj: Alex Shoots Buildings

Klíčová je přitom úzká spolupráce architekta a starosty či skupiny soukromých investorů. V případě Trojanovic se jedná o starostu Jiřího Novotného a architekta Kamila Mrvu, v Litomyšli (která je rovněž vyhlášená díky své současné architektuře) poté o sérii po sobě jdoucích starostů, nyní v čele s Danielem Brýdlem, a městskou architektku Zdeňku Vydrovou. Nezbývá tedy než doufat, že se na více místech v republice podaří navázat takto úzkou spolupráci s architekty a koncepčně kultivovat celé lokality.

Kateřina Tobišková