Bytový dům d’ELVERT v Brně se nese v duchu funkcionalismu. Nabídne družstevní bydlení

Developerská skupina IMPERA zahájila výstavbu nového rezidenčního projektu d’Elvert v Brně. Bezmála 150 jednotek nabídne v městské části Královo Pole dispozice od 1+kk po prostorné byty 4+kk. Projekt z dílny renomovaného ateliéru RAW architektů Rusína a Wahly se nachází nedaleko parku Lužánky a navazuje na tradici brněnského funkcionalismu.

Bytový dům d’ELVERT nese jméno významné brněnské osobnosti Christiana d’Elverta – starosty města Brna, který se zasloužil o výsadbu řady parků a zeleně. Dům je navržen v půdorysném tvaru písmene U. Díky tomu vytváří soukromý klidný vnitroblok s pobytovými plochami a zahrádkami bytů.

Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT

„V návrhu projektu jsme kladli důraz na dostatek zeleně, která je estetická a zároveň funkční. Vnitroblok je navržen tak, aby lákal k pobytu, a i přes přímou expozici stavbě nabízel pohodlná zákoutí a místa pro trávení volného času,“ popisuje František Šudřich, ředitel společnosti IMPERA. Budoucí obyvatelé budou moci využít hřiště na pétanque, pergolu s posezením či přírodní herní prvky zakomponované do konceptu společné zahrady.

Materiály použité při stavbě domu (bílá omítková fasáda v kombinaci s tmavými obkladovými pásky či sokl domu z černé žuly) vycházejí ze shodné filozofie developera i architektů používat kvalitní materiály s patřičnou trvanlivostí a efektem.

Energeticky šetrná stavba s vlastní elektrárnou

Stavba je energeticky šetrná a obyvatelům mimo jiné nabídne fotovoltaické panely na střeše, které umožní uspořit část nákladů na provoz domu. Developer zvolil variantu realizace FVE, která je nejvíce přínosná pro budoucí majitele jednotek, a to přímou výstavbu solární elektrárny do vlastnictví budoucího SVJ. Elektrárna tedy nebude zpoplatněna ani provozována třetím subjektem a veškeré úspory ze vzniklé energie budou náležet obyvatelům domu.

Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT | Zdroj: RAW

Pod stavbou se budou nacházet dvě podzemní podlaží určená k pohodlnému parkování. Každé parkovací stání bude navíc disponovat vlastní elektrickou zásuvkou pro všestranné využití.

Znovuobjevené kouzlo družstevního bydlení

Byty jsou již v prodeji. Zájemci mohou využít ke koupi nejen hypoteční úvěr, ale taky družstevní financování. „Po několika letech opět nabízíme byty do družstevního vlastnictví. Ukazuje se, že model, při kterém není potřeba prokazovat příjmy, je pro řadu zájemců lákavý a nás těší, že je o něj zájem,“ přibližuje Šudřich.

Bytový dům d’ELVERT
Bytový dům d’ELVERT | Zdroj: RAW

Při družstevním financování totiž není potřeba splnit přísné požadavky hypotečních bank ani prokazovat příjmy. To může být rozhodující pro podnikatele nebo pro zájemce o koupi bytu, kteří už hypotéku mají. Případně o zájemce, kteří by kvůli věku hypotéku již čerpat nemohli. Některé kupující může lákat i to, že vlastnictví bytu není patrné z katastru nemovitostí.

Dokončení rezidenčního projektu na rohu ulic Staňkova a Dělostřelecká je naplánováno na podzim 2026. Generálním zhotovitelem je zkušená stavební společnost VAŠSTAV.