Fotbalový stadion Za Lužánkami

Stadion za Lužánkami půjde k zemi. Brno chce zbourat fotbalovou legendu

Vedení Brna nechá upravit několik let starý projekt demolice stadionu za Lužánkami, na základě kterého vypíše výběrové řízení na zbourání sportoviště. Radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09) předpokládá, že vybraná firma začne s demolicí v polovině příštího roku.

„Jakmile bude hotový projekt demolice a projde radou, vypíšeme výběrové řízení. Předpokládám, že zhotovitele bychom mohli začít hledat v prvním čtvrtletí příštího roku. Pokud vše půjde podle plánu, v půlce příštího roku by se přešlo k demolici,“ uvedl Aberl. Cena demolice se podle něj velmi těžko odhaduje. Sám doufá v několik desítek milionů korun.

Demolice se bude týkat především nebezpečných objektů západní tribuny, časomíry a části tribun postavené na valech zeminy. „Valy, na kterých ležela část tribuny, by měly zůstat. Podrobnosti nám řekne až samotný projekt demolice. Cílem je v co nejkratší době eliminovat nebezpečí, které vychází ze statického posouzení,“ doplnil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Průzkum odborníků z VUT ukázal celkovou materiálovou degradaci železobetonových konstrukcí a v podstatných detailech i kritických plochách masivní nevratné poškození. Pavel Schmid z VUT již dříve uvedl, že vzhledem k závažným nálezům jsou případné úvahy o sanaci, dodatečném statickém zajištění a revitalizaci finančně neefektivní. Upozornil také na to, že objekt v jistých částech ohrožuje zdraví a životy lidí. Podle Aberla je stadion zabezpečený, aby tam lidé nechodili, byť se jim to někdy podaří.

Stadion za Lužánkami dosud drží divácký rekord nejvyšší fotbalové soutěže. V říjnu 1996 přišlo na utkání Brno – Slavia 44.120 diváků. Poslední ligový zápas se tam hrál v září 2001. Od té doby stadion chátrá. V roce 2015 ožil díky rozlučce fotbalisty Petra Švancary s kariérou, na exhibiční zápas dorazilo téměř 35.000 diváků. V roce 2019 na stadionu štáb natáčel film o legendárním běžci Emilu Zátopkovi. Vedení Brna již koncem února uvedlo, že kvůli dezolátnímu stavu bude nutné stadion zbourat.