Brno plánuje skoro 2000 bytů za několik miliard. Čtvrtina bude družstevní

Brno
Zdroj: Nxr-at, Creative Commons

Až 1900 bytů by mohlo přibýt v lokalitě na Kaménkách v Brně za několik miliard korun. Uvedl to náměstek brněnské primátorky Jiří Oliva (ČSSD). Z toho 600 by mohlo být družstevních, ty by měly být hotové v roce 2028. Město má pro rozvoj družstevního bydlení několik míst, kde má vzniknout kolem 1400 družstevních bytů. Zakládá už první tři družstva - Kamenný vrch, Francouzská a V Aleji.

V městské části Černovice v oblasti Na Kaménkách město spolupracuje se společností IMOS, která vlastní část pozemků. „Podle studie, kterou jsme si nechali zpracovat, by tu mohlo vzniknout až 1900 bytů. Z toho až 1200 na městských pozemcích. V této fázi se chystáme k vybudování 600 družstevních bytů,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Oliva (ČSSD) uvedl, že je to největší rozvojová lokalita, ve které Brno vlastní podstatnou část. „Vzniknou tam tisíce bytů. Jsem rád, že jsme téměř zdvojnásobili počet družstevních bytů a rozhodli jsme o tom, že 500 bytů zařadíme do programu výstavby dostupného bydlení ve spolupráci se soukromým sektorem,“ uvedl Oliva. Dodal, že spolu s lokalitou Západní brána jsou to dvě místa, pro která bude město vybírat partnera koncesním řízením.

Cílem družstevního bydlení je pomoct získat byt lidem, kteří nezískají hypotéku, ale mají možnost splácet. Město s nimi založí družstvo, které si vezme hypotéku na stavbu. Brno už loni zvýšilo z 36 na 45 let věk pro možnost podání žádosti o družstevní bydlení. Kromě věku musejí lidé splnit i podmínky určitého příjmu.

Pro byty různých velikostí je stanovená minimální a maximální hranice, kterou musí jednotlivec nebo dva partneři dohromady dostávat jako příjem. Minimum u nejmenšího bytu je 35.000 korun, maximum u největšího bytu je 100.000 korun.

red