Galerie(7)

Architektura budoucnosti v brownfieldu

Možná si pamatujete komedii The Internship, ve které nás před deseti lety dva chlapíci Billy (Vince Vaughn) a Nick (Owen Wilson), zavření v mixéru, provedli kancelářemi, o kterých jsme ani nesnili. High-tech kanceláře, které mají potenciál změnit svět, jsme navštívili přímo v Bratislavě. Nás provedl architekt architektonického týmu DELTA Group SK, Ing. arch. Adam Cifra.

DSC 9348

„Naši architektonickou kancelář DELTA Group kontaktovala společnost Takeda, která už v té době měla vypracovaný hrubý návrh od svého koncepčního architekta z londýnského Jacobs UK Ltd s tím, že potřebují lokálního architekta na Slovensku. Již při prvním zhlédnutí koncepce bylo zřejmé, že společnost Takeda má jasnou představu o požadavcích na využití prostoru, jež vycházela z jejich vnitřní filosofie, přístupu k prostoru jako takovému, jeho multifunkčnosti, jakési vnitřní podstaty, jež měla základ v 230leté historii firmy.

„Společnost je silným zastáncem trvalé udržitelnosti, napříč všemi aktivitami. To se samozřejmě mělo odrazit i v designu,“ vysvětlil Adam Cifra. V součinnosti s významným londýnským architektonickým ateliérem Jacobs UK Ltd tedy společně vytvořili interiérové řešení na míru představám klienta. Odpovídá nejnovějším trendům současné tvorby kancelářských prostor.

Architekt Adam Cifra byl vedoucím projektantem pro návrh nadčasového interiéru pro globální biofarmaceutickou společnost Takeda. Jak nám řekl její zástupce Marek Hitka: „Společnost má za sebou více než 230 let významné historie v Japonsku, což výrazně ovlivňuje i její přístup k práci, lidem, a v neposlední řadě k prostředí a jeho kultuře.“ Už jsme sžití s tím, že doba pandemie výrazně posunula vnímání kancelářského prostoru, jeho charakter, hodnoty, které přináší nejen zaměstnancům, ale i těm „na druhé straně stolu.“ Náš pracovní styl se změnil a architektura by na to měla pružně reagovat.

Komunitní kancelářský život není jen o práci, ale zejména o komunikaci, podněcování ke kreativitě, a i o krátkodobém odpočinku. „Společnost si vybrala budovu Pradiarne právě proto, že se jedná o rekonstrukci budovy. Bylo pro nás důležité nebourat a nestavět nové, nezatěžovat životní prostředí. Ocenili jsme její vysoké kvality, které odpovídaly i naší filosofii,“ vysvětlil Marek Hitka.

Pradiareň nabídla kromě své ohromné 122leté historie i velkorysý prostor s výškou stropů 4,5 metru. Velký důraz se kladl už na samotný výběr budovy, protože prostor musel být realizovaný v souladu se závazkem společnosti Takeda k enviromentální udržitelnosti, včetně uhlíkové neutrality. Autory rekonstrukce díla Pradiareň 1900, která se stala první rekonstruovanou budovou na Slovensku s výjimečným certifikátem BREEAM, je architektonický ateliér Bouda Masár architekti.

„Společnost Takeda dbala na vysoký standard designu i ekologii, což pro nás byla příjemná výzva, a naši architekti tak dostali příležitost se plně realizovat. V brownfieldu tak vznikl jedinečný prostor na práci, co-working, firemní porady, ale i unikátní odpočinkové zóny. To vše v architektonické harmonii prostorného, ​​otevřeného interiéru s dostatečným přístupem denního světla díky tradičnímu vysokému průmyslovému prosklení v původním designu,“ vyjádřil své dojmy architekt Cifra.

DSC 9348
Zdroj: Takeda Pharmaceutical Slovakia

Hybridní pracoviště se stávají prostorem, který nabízí velkou míru flexibility – prostorovou i časovou. Právě flexibilní pracovní prostředí orientované na potřeby jeho uživatele se stane jedinečnou konkurenční výhodou každého uvědomělého zaměstnavatele, kterému produktivita či budování firemní kultury nejsou lhostejné a uvědomuje si jejich potřebu pro svůj růst.

Už dnes víme, že práce z domova se stane spíš standardem než benefitem a do balíčků benefitů HR oddělení se dostane právě fyzické pracovní prostředí, jehož kvality budou muset být podstatně vyšší a zohledňovat atributy, jako je spolupráce, komunita, flexibilita či bezpečnost. To vše za přítomnosti smart technologií, které budou sloužit lidem k plnění jejich každodenních úkolů. Inovace nastupují rychleji a jsou více smart. S tím souvisí i zvyšující se nároky na firmy – aby rychle rostly a zároveň adaptovaly svoje týmy, shromažďovaly a kombinovaly svoje zdroje a přizpůsobovaly se měnícím tržním podmínkám.

I v interiérech společnosti Takeda najdeme „zrcadlo“ trendů doby v podobě zónování prostoru podle aktivit. Interiér je funkčně rozdělený na open space a mezaninový prostor, přičemž těží z vysoké světlé výšky prostoru a vizuálních prvků budovy. Zahrnuje hybridní pracovní prostor, zasedací místnosti, recepci, sdružovací, kolaborační a odpočinkové zóny se zelení, technické a hygienické zázemí (i pro kojící matky) a coffee point s pódiem k sezení. Maximalizuje se tak flexibilita využití a prostor dokáže růst s nároky uživatele. Dispozice a kabeláž umožňují různé spojení pracovních stolů při vytváření „hnízd“ pro dočasné týmy. Zajímavostí jsou pojízdné servírovací „pagodové“ vozíky se stříškou.

Vše na dvou podlažích, včetně mezaninu, řízené smart technologií, která zajistí optimální plánování času a prostoru, ale i monitorování kvality pracovního prostředí.

Koncept je založený na vzniku malého města budoucnosti, jakéhosi „bulváru“, avšak se všemi funkcemi pracovního prostředí, včetně klidových zón, občerstvení a relaxu. Digitální prvky a všudypřítomné displeje jsou vyvážené například japonskými „zenovými minizahradami“, které jsou zavěšené a po vstupu do mezaninu opticky člení kancelář i v horizontálním směru. Speciálním požadavkem byla umělecké díla a grafiky od lokálních autorů, které dotvářejí prostor a mají spojitost s historií a zaměřením Takedy.

Zdroj: Takeda Pharmaceutical Slovakia

 Architekt Cifra, jak jsem zmínila již v úvodu, stál při návrhu interiéru od jeho zrodu až po otevření. Pod činnosti společnosti DELTA Group spadalo například i vypracování realizačního projektu interiéru, činnosti autorského dohledu v procesu výstavby, vytvoření přesného 3D modelu vyčleněného prostoru na základě laserového scanování v systému BIM, virtuální prohlídka navrženého prostoru už v době koncepční fáze návrhu, digitalizace koordinačních a řídicích procesů a v neposlední řadě koordinace subdodavatelů. Při tvorbě se pracovalo se smíšenou virtuální realitou, která spočívá ve využití modelu Fit-Out v prostoru Shell and Core za pomoci brýlí HoloLens2.

Udržitelnost v tomto projektu představoval komplexní pohled na interiér s požadavkem na vytvoření kvalitního vnitřního prostředí. Implementovaly se materiály a nábytek s nízkými hodnotami prchavých organických látek, přihlédlo se k využívání prvků, které jsou bezpečné, recyklovatelné a vyrobené zodpovědně a s respektem k planetě. Objekt je taktéž vybavený podružným měřením a regulací elektřiny a vody se sledováním spotřeby a detekcí úniku vody. Tým zajišťující přípravu a realizaci projektu ukázal famózní cit pro detail, vysokou profesionalitu a v neposlední řadě vůli vytvořit projekt a kvalitní dílo v tak vysokém standardu.

„Tento projekt rozhodně řadíme mezi ty, které spadají již do principu změny myšlení a tzv. integrovaného plánování a poradenství v oblasti udržitelných stavebních projektů, a ve výsledku je to na nich výrazně vidět. Není tedy divu, že společnost Takeda se svojí filosofií a osvíceným přístupem sbírá mnohá ocenění. Za tento výjimečný kancelářský prostor získala jedno z těch nejvýznamnějších, co se týče architektury interiéru, a sice OFFICE ROKU 22: Inovativní kancelář roku,“ komentoval projekt Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR a SK.

Ocenění OFFICE ROKA Inovativní kancelář roku DELTA Group architecture
Ocenění OFFICE ROKA Inovativní kancelář roku DELTA Group architecture | Zdroj: Takeda Pharmaceutical Slovakia

Poznámka redakce: Po úspěších v soutěžích Nejatraktivnější zaměstnavatel v IT a Zdravá firma roku získala společnost Takeda Pharmaceuticals Slovakia další ocenění. Na slavnostním předávání cen společnosti CBRE byla slovenská kancelář společnosti Takeda, která je sídlem Centra inovačních schopností, oceněna jako Inovativní kancelář roku 2022.

Takeda uspěla mezi téměř 50 konkurenty a postoupila do finále. CBRE je globální poradenská společnost v oblasti nemovitostí a její soutěž Office roku se zaměřuje na komplexní řešení kanceláří z různých hledisek, např. architektury, zdravotních atributů, pohody zaměstnanců, technologií, inovací a firemní kultury a mnoha dalších. Je to jediná akce na Slovensku, která sdružuje inspirativní pracoviště a vytváří interaktivní fórum pro diskusi s odborníky na design, architekturu nebo HR.

Fakta
Investor: Takeda Pharmaceuticals Slovakia
Typ stavby: Interiér v rekonstruovaném objektu národní kulturní památky Pradiareň 1900
Celková podlahová plocha pronajaté plochy Takeda: 3 950 m2
Realizace: 06/2021–3/2022

Interiér je funkčně rozdělený na „open office“ a mezaninový prostor, který má dvě samostatné části. Administrativa zahrnuje různá hybridní pracovní místa, zasedací prostory, recepci, sdružovací a odpočinkové zóny, technické a hygienické zázemí a unikátní coffee point.

DELTA Group SK

  • Architektura z pozice lokálního architekta
  • Vypracování realizačního projektu interiéru
  • Činnosti autorského dohledu v procesu výstavby
  • BIM: vytvoření přesného 3D modelu vyčleněného prostoru na základě laserového scanování
  • Virtuální prohlídka navrženého prostoru už v době koncepční fáze návrhu
  • Digitalizace koordinačních a řídicích procesů
  • Koordinace subdodavatelů
  • Mixed reality: využití modelu Fit-Out v prostoru Shell and Core za pomoci brýlí HoloLens2