Corso Pod Lipami Řevnice
Galerie(9)

STAVBA ROKU 2020 otevřela přihlášky 28. ročníku soutěže

Partneři sekce:

Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství otevřela přihlášky již 28. ročníku tradiční prestižní celorepublikové soutěžní přehlídky toho nejlepšího co se událo ve stavebnictví a architektuře. Vypisovateli jako každoročně jsou Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která je zároveň hlavním organizátorem soutěže, dále Ministerstvo průmyslu a obchodu, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě a Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

Přihlášky STAVBY ROKU 2020 jsou otevřené do 10. června 2020. Přihlášky a podmínky soutěže najdete na www.stavbaroku.cz.

Opět i v letošním ročníku odborná porota, ve spolupráci se Sborem expertů, v rámci hodnocení navštíví všechny přihlášené stavby v České republice. Návštěvou všech přihlášených staveb se stala Stavba roku naprosto jedinečnou a výjimečnou soutěžní přehlídkou mezi soutěžemi celorepublikového formátu.

Corso Pod Lipami Řevnice
Ajurvédský pavilon Resort Svatá Kateřina
UPO Velké Poříčí modernizace stávajícího vzdělávacího a výcvikového střediska
ROZVOJ BRNĚNSKÉHO VÝSTAVIŠTĚ
Zdvihací most přes Martwu Wislu v Sobieszewie Polsko
Mateřská škola Nová Ruda
DRN Praha
Celková přestavba a rozšíření ÚČOV Praha na Císařském ostrově

Porota uděluje zpravidla 15 nominací na titul Stavba roku a pět titulů Stavba roku. Bude uděleno též několik zvláštních cen, včetně cen partnerů a Ceny veřejnosti. Odborná porota věnuje velkou pozornost, kromě celkového konceptu, významu, architektonického a stavebního řešení také použitým technologiím, technickému a materiálovému řešení, nejrůznějším specifickým parametrům i vlastní realizaci stavby, včetně provedení jednotlivých detailů. Zároveň s porotou všechny stavby navštíví také filmový štáb, který natočí filmové dokumenty jednotlivých přihlášených staveb.

Stavba roku nemá kategorie, stejně jako v předešlých letech.
Přihlásit je možné všechny realizované nové i rekonstruované stavby nejrůznějších typologií, realizace úprav veřejného prostoru, úpravy krajiny, a také inženýrské a dopravní stavby a všechna další specifická stavební díla dokončená a uvedená do provozu, nebo zkolaudovaná, nejpozději do konce května roku 2020, která zároveň nebyla do celostátní přehlídky Stavby roku dosud přihlášena a jsou realizovaná na území ČR, nebo i v zahraničí při dodržení a splnění soutěžních podmínek.

V případě realizace v zahraničí musí být investor, zpracovatel projektu nebo dodavatel stavby, nebo její části, případně dodavatel materiálů nebo konstrukčního řešení z České republiky.

Nominace budou slavnostně vyhlášeny v pondělí 7. září 2020 v Dopravní hale Národního technického muzea v Praze a slavnostní vyhlášení následně proběhne na galavečeru ve čtvrtek 15. října 2020 tradičně v Betlémské kapli v Praze. Kromě ocenění Stavba roku 2020 se bude udělovat i ocenění v soutěžích Zahraniční stavba roku 2020 a Urbanistický projekt roku 2020.

V průběhu celého roku budou opět všechna přihlášená, nominovaná i oceněná díla Stavby roku k vidění na výstavách, veletrzích a dalších akcích v rámci nejrůznějších příležitostí na různých místech České republiky i na Slovensku.

Soutěži je tradičně udělena řada záštit významných institucí a také podpora mnoha odborných organizací.

Více o STAVBĚ ROKU na www.stavbaroku.cz.
Stavby budou po uzavření přihlášek zveřejněny na webu soutěže dle pořadí doručených přihlášek.

SLEDUJTE STAVBU ROKU na www.stavbaroku.cz a na www.facebook.com/StavbaRoku.cz/

ZDROJ: PR článek společnosti Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství