digitalizace stavebnictví

Krok správným směrem. Odborníci digitalizaci stavebního řízení vítají

Systém digitalizace stavebního řízení vnímají odborníci vesměs pozitivně. Rozhraní považují za jednoduché a intuitivní, přesto podle nich zatím nelze říct, zda systém přispěje ke zrychlení povolovacích procesů. Přestože jde o krok správným směrem, obavu například vzbuzuje to, že byl představen pouze několik měsíců před oficiálním zavedením, uvedli.

Jestli bude systém skutečně funkční a zrychlí povolovací procesy, se ukáže až za plného provozu, kdy se bude potýkat jak s praktickým užíváním momentálně proškolovanými úředníky, tak například s ukládáním velkého množství dat.

Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) je hlavní výhodou systému, že bude přístupný z jakéhokoliv běžného zařízení pomocí webového prohlížeče. Pro přihlášení postačí identita občana, například ověření pomocí bankovní identity.

Příliš rychlé zavádění

Dřívější návrh bývalé ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) počítal s nutností zavedení datové schránky, kterou by si tak všichni stavebníci museli zřídit. Naopak problémem by mohla být například možnost hasičů vyjadřovat se k dokumentaci pro provádění stavby. To by mohlo ve finále mít za následek dvoustupňové povolování a nevedlo by tak k době jeho zkrácení, míní komora.

„Bohužel výkresová dokumentace se bude muset autorizovat a označovat časovým razítkem po jednotlivých výkresech, údajně kvůli zajištění porovnatelnosti a evidenci verzí doplňované a opravované dokumentace dle požadavků dotčených orgánů,“ označil další nevýhodu místopředseda ČKAIT Radim Loukota.

Zásadním problémem je podle předsedy představenstva developerské skupiny Central Group Dušana Kunovského to, že systém je hotov a prezentován až zhruba dva měsíce před jeho spuštěním, které nastane spolu s nabytím účinnosti celého nového stavebního zákona 1. července letošního roku.

Lepší dodržení termínů

„Systém měl být dokončen a prezentován tak před půl rokem, aby se s ním mohli všichni z veřejné i soukromé sféry seznámit. A aby se před jeho ostrým spuštěním mohly vychytat i jeho případné ‚dětské nemoci‘,“ řekl Kunovský, který dříve podobu nového stavebního zákona a s tím spojenou digitalizace často kritizoval. Přestože nový stavební zákon podle něj nenaplňuje původní velká očekávání, digitalizaci považuje za nutnou.

O úspěchu digitalizace rozhodne podle ekonoma banky Creditas Petra Dufka nejenom přívětivé rozhraní, ale i připravenost úředníků. „Představený nástroj digitalizace vypadá nadějně, ale portál je pouze nástroj,“ dodal. S tím souhlasil také datový analytik platformy Datarun Petr Bartoň.

Systém podle ušetří čas a práci i méně zkušeným uživatelům. „Pokud nepůjde jen o ‚webové nahrávadlo dokumentů‘, ale systém bude skutečně pracovat s digitálními informacemi, může se stát, že jednotlivé lhůty budou úřady více dodržovány. Zatím nám tedy portál ušetří náš čas, ale samotnou délku řízení nutně nezrychlí. Nemá čím,“ dodal Bartoň.