Vltavská filharmonie

Vltavská filharmonie se prodraží. Nové odhady mluví o rozpočtu skoro 10 miliard korun

Stavební náklady na filharmonii u metra Vltavská Praha aktuálně odhaduje na 9,4 miliardy korun bez DPH oproti původnímu loňskému odhadu 4,9 miliardy. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili městští radní a kterým potvrdili výsledky architektonické soutěže na podobu budovy. V té uspělo dánské architektonické studio Bjarke Ingels Group.

Příprava projektové dokumentace podle dřívějších informací vyjde na dalších 780 milionů korun a další miliardy budou stát úpravy okolí. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032.

„Výsledky expertního posouzení v rámci soutěže převýšily původní odhady nákladů u všech architektonických návrhů, pohybovaly se v rozmezí cca 6,5 až 11,5 miliardy Kč bez DPH. U vítězného architektonického návrhu vychází stavební náklady budovy Vltavská filharmonie na 9,4 miliardy Kč bez DPH,“ stojí ve schváleném dokumentu.

Dražší materiál i vybraný návrh

Zvýšená cena oproti odhadu z loňského ledna je podle dokumentu dána zdražením stavebních prací a materiálů, originalitou vybraného návrhu nebo nárůstem podlahové plochy o 15 procent. Kromě nákladů na samotnou stavbu pak město navíc odhaduje, že dalších 2,9 miliardy bez DPH bude muset investovat do dalších zásahů v okolí Vltavské, jako jsou úpravy nábřeží, vestibulu metra nebo dopravní řešení. Odhad bude podle dokumentu dále zpřesňován s tím, jak bude příprava projektu pokračovat.

Nyní vítězné studio ve spolupráci s městem dokončí architektonickou studii. „Po této fázi budou rovněž finálně ověřeny stavební náklady potřebné pro realizaci Vltavské filharmonie a projektů v rámci řešeného území. Následně bude vydán pokyn ke zpracování další fáze projektové dokumentace,“ stojí v dokumentu. Radní dnes také schválili memorandum o tom, že se na přípravě stavby bude podílet i Český rozhlas.

Financování na třetiny

Magistrát usiluje o spolufinancování stavby státem, neboť z vlastních peněz by podle dřívějších vyjádření vedení města Praha stavbu nezaplatila. Zvažuje také zapojení soukromých investorů. Radní Jan Chabr (TOP 09) dnes řekl, že základní myšlenka je rozdělit financování na třetiny mezi město, stát a soukromý sektor.

Vltavská filharmonie by měla mít tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob. V budově by měla sídlit Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Filharmonie nabídne také například kavárny či restaurace. Výstavba nového kulturního centra je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde se plánuje vznik čtvrti až pro 25.000 lidí.

red