Vltavská filharmonie

Praha připravuje model fungování Vltavské filharmonie

Pražský magistrát připravuje model fungování připravované budovy filharmonie na Vltavské, který bude mít vliv i na následné financování její stavby. Řešit bude například to, která hudební tělesa budou v nové stavbě sídlit nebo jestli město na její provoz zřídí zvláštní organizaci či společnost.

Uvedl to náměstek primátora pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09). Dodal, že návrh by měl být hotový v letošním roce. V novostavbě by podle něj v každém případě měl sídlit Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.

Projekt výstavby nové filharmonie připravuje pražský magistrát, který loni podepsal smlouvu na vypracování projektové dokumentace za 1,02 miliardy korun bez DPH s dánským architektonickým studiem Bjarke Ingels Group. Stavba má podle odhadu z loňského června stát 9,4 miliardy korun a stavět se má podle plánu města začít v roce 2027. Hotovo má být o pět let později.

Financování ze soukromých zdrojů i od státu

Zcela jasno zatím není o financování stavby, město podle dřívějších vyjádření počítá se státními příspěvkem a zvažuje i možnost získání peněz ze soukromých zdrojů. Právě pro financování je podle Pospíšila důležité vytvořit model budoucího fungování filharmonie, od kterého se bude odvíjet například to, jestli stát na stavbu přímo přispěje, nebo se bude na zaplacení projektu podílet prostřednictvím budoucího nájmu.

Připravovaný materiál bude podle náměstka řešit také využití objektu. „Pro mě je důležité, že to musí být primárně sídlo pražského hudebního tělesa,“ řekl. U České filharmonie se podle něj řeší to, zda bude v nové budově přímo sídlit, nebo ji bude využívat a sídlo si ponechá v Rudolfinu. V plánovaném rozsáhlém areálu pak budou i kavárny či restaurace a mělo by tam být i například hudební oddělení Městské knihovny v Praze.

Podle dřívějších informací má mít filharmonie tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob. Výstavba nového kulturního centra je součástí proměny lokality Bubny-Zátory, kde město plánuje vznik čtvrti až pro 25.000 lidí.

red