Kyjev válka na Ukrajině

Velké odcházení. Z Ruska mizí renomované architektonické kanceláře

Ruská agrese vůči Ukrajině vyvolala šok i hněv takřka všech států světa. Zatímco vlády a občané posílají bojovným Ukrajincům zbraně, peníze nebo humanitární pomoc, na opačné straně odchází na protest proti invazi z Ruska prakticky každá větší firma. Architektonické kanceláře nevyjímaje.

Nizozemský ateliér MVRDV, britská architektonická studia David Chipperfield Architects, Zaha Hadid Architects, Foster + Partners, švýcarský ateliér Herzog & de Meuron. Všechna tato významná jména evropské a světové architektury se rozhodla na protest proti agresi na Ukrajině odstoupit od svých projektů v Rusku.

Red7, Moskva
Red7, Moskva | Zdroj: MVRDV

„Odsuzujeme ruskou invazi na Ukrajinu. Proto jsme zastavili práci na všech našich projektech v Rusku,“ uvedl zakladatel Foster + Partners Norman Foster. V Rusku měl v současnosti dva rozpracované projekty. Stejně se vyjádřil i ateliér MVRDV, který pracoval na pěti projektech, včetně věže Red7 v Moskvě.

„Invaze na Ukrajinu a násilné akce Putina a ruské vlády jsou v rozporu s každou hodnotou, kterou vyznáváme jako mezinárodní, spolupracující praxe,“ uvedl švýcarský ateliér Herzog & de Meuron a rovněž přerušil veškerou činnost v Rusku.

S válkou nesouhlasí ruští i čeští architekti

Svůj nesouhlas s válečným tažením na Ukrajinu vyjádřilo i více než 6 500 ruských architektů, designérů a urbanistů. V otevřeném dopise, který zveřejnil architektonický časopis Project Russia odsoudili invazi jako nepřijatelné řešení politických konfliktů v 21. století.

Sberbank Technopark, Moscow
Sberbank Technopark, Moscow | Zdroj: Zaha Hadid Architects, render: Anima

„Válka znehodnocuje samotnou podstatu činnosti architekta a urbanisty bez ohledu na to, v jaké zemi působí. Porušuje právo lidí na život, bezpečí, spokojenost, příjemné a zdravé životní prostředí – všechny hodnoty, které jsou podstatou naší profese,“ uvedli signatáři dopisu.

Ruská agrese nezůstala bez odezvy ani v Česku. Česká komora architektů odsoudila „ruskou putinovskou agresi, snahu o obsazení suverénního, svébytného a demokratického státu a rozpoutání válečného konfliktu, v jehož důsledku umírají lidé a dochází k devastaci území Ukrajiny.“ Kromě zmařených lidských životů a materiálních škod upozornila ČKA i na škody kulturní. „Je mařeno lidské úsilí vybudovat podněcující vystavěné prostředí a je ničena příroda.“ Plně pak podpořila v boji za svobodu ukrajinský lid.

Architekt Lukáš Smetana, majitel Automatických mlýnů, pardubické architektonické památky, pak na znamení solidarity nasvítil objekt v ukrajinských barvách a nabídl ubytování deseti uprchlickým rodinám.

red