Dopoledne pro studenty, večer pro komunitu. Návrh školy nastoluje trend obnovy Ukrajiny

Již více než rok probíhající vojenský konflikt zničil přibližně 300 vzdělávacích zařízení po celé zemi. Postupně se však objevují plány na jejich obnovu nebo rekonstrukci. Jedním z takových příkladů je školské zařízení v Charkově, které sloužilo dětem ve věku od 6 do 17 let.

Loni v létě byla budova zasažena raketou. Zřítily se stropy, budova přišla o několik pater, vlastně se zařadila hned mezi zničené budovy. Koncept „znovuzrození“ této charkovské školy nedávno představilo místní architektonické studio IK-Architects, které svůj návrh připravilo dobrovolně a bez nároku na honorář. Jejich koncepce má tři hlavní cíle.

Vilna School
Vilna School
Vilna School
Vilna School
Vilna School

V první řadě chtějí znovu vytvořit studijní prostory pro studenty, což souvisí s druhým motivem tohoto projektu. Tím je zavedení nového moderního stylu výuky s ohledem na současné technologie či požadavky společnosti. V neposlední řadě má předložený návrh také přivést lidi zpět do města, což souvisí s volnočasovým využitím budoucích prostor školy.

Moderní a flexibilní

Návrh rekonstrukce školy počítá se třemi podlažími a suterénem o celkové rozloze 8 000 m2. Základ budoucího objektu tvoří tzv. funkční bloky se vzdělávacími, administrativními, sportovními, rekreačními, zdravotnickými a stravovacími účely. Architekti navrhli blokové řešení také proto, že umožňuje měnit budovu podle potřeb.

Třídy chemie, biologie a informatiky budou mít k dispozici nejmodernější vybavení. Učebny budou vybaveny multimediálními sestavami a polohovatelným nábytkem. Některé z nich budou také upraveny pro potřeby případné online výuky. Myslelo se i na děti s postižením a byly pro ně navrženy speciální třídy s bezbariérovým přístupem. Chybět nebude ani protiletecký kryt.

Vilna School
Vilna School | Zdroj: IK Architects

Aula a učebny určené pro hudební či výtvarnou výchovu budou využívány pro školní představení či koncerty. Velká jídelna s kapacitou 180 míst bude mít kromě bufetu i kavárnu. Knihovna v novém architektonickém pojetí poskytne prostor pro informační centrum nebo pro besedy a setkání.

Nová školní budova bude zasazena do zalesněné oblasti s rozvíjející se obytnou zástavbou. Fasáda bude dřevěná a má být jakousi zelenou dominantou celé čtvrti. Volba barev má navodit příjemnou atmosféru, zatímco skleněné vitráže mají evokovat pocit svobody.


Budova byla loni v červenci zasažena raketou.

Aktivní dům

Kromě vzdělávacího významu bude mít areál především volnočasový charakter, protože bude připraven přivítat lidi během volných večerů nebo víkendů. Představované dvojí využití celého prostoru znamená začátek nové etapy místní architektury na Ukrajině, která se dokáže pružně přizpůsobit potřebám lidí.

Vilna School
Vilna School | Zdroj: IK Architects

I další části budovy, jako je tělocvična, posilovna, venkovní hřiště, amfiteátr nebo přednáškové sály, budou kromě výuky ve volném čase k dispozici pro veřejnost. Tento styl fungování má také přinést potřebné finanční prostředky na provoz celé instituce. Jelikož se má jednat o moderní školu pro 21. století, mezi standardy, kterými má budova disponovat, patří solární panely, tepelná čerpadla nebo inteligentní osvětlení.

Vilenská škola, Charkov

Architekt: IK Architects
Umístění: Charkov
Rozloha: 8 000 m2
Stav: v přípravě